pytanie zadane 29 maja 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 29 maja 2016 przez użytkownika
edycja 2 lutego 2024 przez użytkownika

Z tyłu obudowy komputera PC znajduje się wiele portów (gniazd), które służą do podłączania poszczególnych urządzeń peryferyjnych. Chociaż nie tylko do tego typu urządzeń, znajduje się tu również gniazdo zasilania, które w sumie jest najważniejsze - bez niego w ogóle nie uruchomi się komputer. Tuż obok niego będzie włącznik zasilacza. Inne ważne gniazdo to port sieciowy LAN, bez którego komputer nie będzie miał połączenia z siecią, czy to lokalną czy globalną (internet). Kolejne porty to USB do podłączenia urządzeń wskazujących (mysz, klawiatura) i peryferyjnych (drukarka, skaner) oraz złącza to przesyłu transmisji obrazu na ekran monitora.

Poniżej zdjęcie tyłu obudowy komputera w standardzie ATX wraz z opisem poszczególnych portów:

porty z tyłu obudowy komputera

Metalowe dziurkowane elementy na samym dole, to zaślepki pustych miejsc na dodatkowe podzespoły komputera. Podzespołami tymi mogą być karty graficzne, dźwiękowe itp. za pomocą których można rozszerzyć parametry komputera PC.

Co ciekawe część portów występujących z tyłu komputera, może być dostępna również z przodu obudowy komputera. Są to najczęściej gniazda USB i audio do podłączenia słuchawek, mikrofonu czy głośników. Czasami znajdują się tam również porty czytników kart pamięci SD i innego typu.

Oczywiście większość z tych gniazd znajdziesz nie tylko w urządzeniach desktopowych, ale również w laptopach. Z tym że w tym przypadku będą się one znajdować nie tylko z tyłu urządzenia, ale również po jego bokach.


Jeśli w Twoim komputerze posiadasz jakieś dodatkowe porty, których nie ma na powyższym zdjęciu, może to świadczyć że są mniej popularne lub najnowszego typu.

komentarz 17 października 2019 przez użytkownika Gość
Dzięki za instrukcję i zdjęcie na którym jest wyszczególniony każdy port komputera, tak jak w rzeczywistości wyglądają z tyłu obudowy. Bo opis oddzielnie poszczególnych portów może i jest dobry, ale nie ma jak całość zebrana na jednym obrazku.
...