pytanie zadane 13 sierpnia 2015 w Różne przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika
Znacie może jakieś stronki na której byłaby mapa świata (ewentualnie Polski), na której byłby pomiary promieniowania radioaktywnego?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 sierpnia 2015 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Wszyscy znamy historię katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu i niedawno w Fukushimie, gdzie doszło emisji szkodliwych substancji promieniotwórczych. Miejmy nadzieje, że już nigdy nie dojdzie do tego typu katastrofy, gdyż jak wiemy promieniowanie gamma emitowane jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

radioaktywność 

Na świecie istnieje ponad pół tysiąca reaktorów atomowych. Dlatego też na całym świecie prowadzone są pomiary promieniowania gamma, tak aby w razie pojawienia się niepokojących wyników, można by było podjąć odpowiednie kroki chroniące ludzi mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych. Poniżej opiszę kilka map radioaktywności online, na których możesz na bieżąco śledzić wyniki pomiarów radioaktywności w Polsce, Europie czy na całym świecie. Ważne jest to że pomiary na poniższych mapach pochodzą z różnych od siebie źródeł.
 

Lista map promieniowania w Europie i na świecie:
 

1. Radioactive@Home
Polecam niezależną mapę radioaktywności na świecie z projektu na platformie BIONC o nazwie Radioactive@Home

Mapa dostępna tutaj - http://radioactiveathome.org/map/
Obszar pomiaru: Cały świat 

Do projektu może się podłączyć każdy z nas, kupując czujnik radioaktywności i rejestrując się na ww. stronie. Jak widać wiele osób z całego świata dołączyło się do projektu. Jako że mapę może tworzyć każdy z nas, mapa nie jest zależna od żadnych rządowych czy korporacyjnych wpływów. Co ciekawe na mapie umieszczone są również lokalizacje elektrowni atomowych na całym świecie.


2. Radmon.org
Kolejna społecznościowa mapa radioaktywności działająca na takiej samej zasadzie co Radioactive@Home, tylko nie na platformie BOINC. By przystąpić do społeczności, wystarczy zamontować odpowiedni czujnik geigera do komputera.

Mapa - https://radmon.org
Obszar pomiaru: Cały świat
 

3. uRADMonitor
Kolejna mapa która obejmuje cały świat tworzona przez projekt uRADMonitor. Jest to również, jak ta powyżej tworzona przez społeczność z całego świata. Każdy może kupić specjalistyczny monitor promieniowania i dołączyć do projektu.

Mapa - https://www.uradmonitor.com
Obszar pomiaru: Cały świat
 

4. Safecat
Mapa Safecat jest kolejną mapą stworzoną przez społeczność wspierającą naukę. Dane na mapie są zbierane z ponad 5 tys. urządzeń, które zainstalowane są w 102 krajach świata. Poza mierzeniem radioaktywności na świecie, zajmuje się zbieraniem i prezentowaniem danych o zanieczyszczaniach powietrza.

Mapa - https://map.safecast.org
Obszar pomiaru: Cały świat
 

5. Mapa KE
Inną ciekawą mapą radioaktywności jest, ta dostępna na stronach Komisji Europejskiej. Mierzy ona poziom promieniotwórczości nie tylko w Unii Europejskiej, ale też poza nią w takich krajach jak Ukraina, Białoruś czy Rosja, jak i w części USA i Kanady. 
(Uwaga! Żeby Ci się wyświetliła mapa, musisz zaakceptować ciasteczka cookies, a następnie kliknąć na dole strony Open the map)

Link do mapy - https://remap.jrc.ec.europa.eu/Simple.aspx
Obszar pomiaru: Europa, część USA i Kanady
 

6. Mapa PAA
Jeśli chodzi o pomiary radioaktywności w Polsce, to zajmuje się tym Państwowa Agencja Atomistyki, która podaje dokładne dane w mikrosiwertach na godzinę (µSv/h). (Uwaga!  Żeby się pojawiły wyniki pomiarów, kliknij z boku w Stacje PMS PAA -> moc dawki)

Link do mapy - https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/
Obszar pomiaru: Polska
 

7. Geiger Counter World Map
Kolejna ciekawa mapa promieniowania dostarczona jest przez Geiger Counter World Map i obejmuje sieć czujników Geigera na terenie całego USA.

Mapa - https://www.gmcmap.com
Obszar pomiaru: USA


Podczas sprawdzania wyników, warto używać kilka map równocześnie. Wtedy upewniasz się, że wyniki pomiarów nie są błędne.

komentarz 17 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
edycja 24 lutego 2022 przez użytkownika
Dzięki za mapki, odkąd pali się las koło czarnobyla, to codziennie sprawdzam czy poziom promieniowania się nie zmienia. I to najlepiej w kilku źródłach sprawdzać, dla pewności
komentarz 18 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Dobrze że pierwsze cztery mapy daliście te niezależne (ciężko posądzać zwykłych internautów o fałszowanie wyników pomiarów), bo tym mapkom rządowych instytucji wielu foliarzy może nie ufać ;)
komentarz 10 maja 2020 przez użytkownika Gość
W sumie mnie interesuje tylko mapa radioaktywnosci w Polsce lub ewentualnie w Europie. Ale może rzeczywiscie warto mieć szerszy zakres map. Jak walnie coś na podobne Czarnobyla, to w obecnych czasach tego już nie ukryją.
komentarz 24 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Super lista dodałem sobie do zakładek przyda się w niespokojnych czasach lub jak będzie jakieś info o awarii elektrowni w Europie.

Aktualizujcie liste map na bieżąco, bo przy sprawdzaniu tego typu info trzeba czerpać je z kilku zrodel (map) czy to instytucji państwowych organizacji czy inicjatyw amatorskich. Wtedy ma się pełen obraz.
komentarz 27 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Zapisane w ulubionych - ale lepiej żeby się przydały do tego żeby się upewnić, że jednak powietrze w Polsce nie jest skażone.
komentarz 4 marca 2022 przez użytkownika Gość
No i O TO CHODZI

sprawdzanie w kilku niezależnych źródłach czy radioaktywność na dworze jest porządku, a nie jakieś klikbaitowe artykuły straszące ludzi zagrożeniem radioaktywnym.
komentarz 15 kwietnia 2022 przez użytkownika Gość

Ja jeszcze znalazłem dane odnośnie radioaktywności w Lublinie:

https://www.umcs.pl/pl/radioaktywnosc-w-powietrzu-w-lublinie,21784.htm

prowadzi to i udostępnia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

komentarz 6 sierpnia 2022 przez użytkownika Gość

Dzięki za mapy

Przed chwilą sprawdzałem radioaktywność w moim terenie i jest w porządku ale bede śledził patrząc co się dzieje za naszą wschodnią granicąsad

...