pytanie zadane 1 maja 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 maja 2016 przez użytkownika
edycja 4 lutego 2024 przez użytkownika

Lubczyk to roślina należąca do rodziny selerowatych. Jest ona traktowana jako zioło lecznicze i jako przyprawa. Uprawia się ją z nasion albo przez podział starych kłączy, które sadzi się w ogrodzie w ziemi, która powinna mieć pH między 6 a 7 i być przepuszczalna i żyzna. Trzeba wiedzieć, że lubczyk bardzo się rozrasta, więc jeden wystarczy dla potrzeb domowych.

Sadząc lubczyk wybierajmy miejsca jasne i ciepłe, ale położone w półcieniu, gdyż wymaga on dużo wody. Roślinę tę można uprawiać też w doniczce, najlepiej ceramicznej, której dno będzie wyłożone drenażem (kamienie, tłuczeń), następnie na niego kładziemy ziemię kwiatową i glinę. Ziarna lubczyku siejemy na przełomie marca/kwietnia, a w maju/czerwcu sadzimy do gruntu. Roślina ta najlepiej rozwija się w ciepłym i nasłonecznionym stanowisku, ale urośnie także w półcieniu. Podłoże powinno być lekkie, dobrze przepuszczające promienie słoneczne oraz wodę. 

Liście lubczyku w zapachu przypominają seler, w smaku są korzenne. Dodaje się je do sałat, zup, mięsa mielonego, pieczeni, sosów i twarogu. Jest on bardzo aromatyczny, dlatego dodaje się go niewiele. Idealnie współgra z majerankiem, cebulą i czosnkiem. 

lubczyk

Ogólnie lubczyk pochodzi z Włoch. Obecnie najczęściej uprawia się go w Szwajcarii, Niemczech, Czechach i Słowacji. W skład ziela lubczyku wchodzą olejki lotne, kumaryna, witaminy, gorycz, żywica, cukier i kwasy organiczne. Lubczyk ma działanie moczopędne, pobudza trawienie i zapobiega wzdęciom. 


Lubczyk (Levisticum officinale) jest rośliną o szerokim spektrum zastosowań:

- Kulinaria: Lubczyk jest często używany jako przyprawa do zup, sosów, gulaszy. Jego liście mają charakterystyczny smak umami, który przypomina smak maggi czy kostek rosołowych.

- Medycyna: Korzeń lubczyku jest wykorzystywany w medycynie ludowej i farmaceutycznej. Zawiera olejek eteryczny, który ma działanie moczopędne i rozkurczowe. Jest często stosowany w leczeniu wzdęć, niestrawności1 oraz dolegliwości układu moczowego, w tym kamicy nerkowej.

- Afrodyzjak: Lubczyk jest również znany jako naturalny afrodyzjak.

- Kosmetyka: Lubczyk jest wykorzystywany w produkcji luksusowych perfum.

komentarz 23 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Lubczyku używam jako przyprawa do rosołu razem z resztą włoszczyzny. Nadaje fajnego smaku.
komentarz 9 sierpnia 2021 przez użytkownika Gość
rewelacyjna jako przyprawa do mięs gotowanych, pieczonych i do tatara. Do dłuższego przechowania suszę w suszarce do grzybów, a następnie rozdrabniam ręcznie, a gdy używam do mieszanki ziół , to rozbijam w mozdzierzu. Wszystkie zioła mieszam razem z papryką wędzoną i przesypuję do pojemnika po mleku w proszku. Tak się przetrzymuje do następnego sezonu.  Witold
komentarz 13 sierpnia 2021 przez użytkownika Gość

Ja mrożę w torebce foliowej

komentarz 26 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Zróbcie zupę pomidorową z lubczykiem świeżym lub mrożonym, najlepiej z własnego przecieru pomidorowego.

Trochę śmietany 18% lub  mnej 30%.  Jest rewelacyjna .
...