Rdzeń ferrytowy (nazywany też kamieniem ferrytowym lub po ferrytem) jest magnetycznym elementem indukcyjnym. Jest on wykonany z materiału ferrytowego, będącego specjalnym rodzajem tlenków żelaza. Ferryt jest to po prostu, filtr przeciwzakłóceniowy. Wykonuje się go z materiałów ferrytowych (niemetaliczne materiały ceramiczne). Używany jest często przy urządzeniach komputerowych, umocowany na kablu zasilającym. Ma za zadanie tłumić zakłócenia w różnych zakresach częstotliwości.
Najczęściej występuje w takiej postaci:
Stosowanie rdzeni ferrytowych praktykowane jest najczęściej przy urządzeniach, które narażone się na najróżniejsze zakłócenia elektromagnetyczne.
Poniżej więcej przykładowych filtrów (rdzeni) ferrytowych. Różnią się wyglądem i rozmiarem w zależności, na jaki gruby kabel mają zostać zamontowane:
Filtr ferrytowy model RFC-5
Filtr ferrytowy model SEIWA E04SR211132
Filtr ferrytowy model TKK - TFT 152614N
Poniżej przykład zastosowania kamienia ferrytowego na kablu USB z obu stron:
Przy takim zabezpieczeniu, dane przesyłane za pomocą tego przewodu (np. z kamery do PC), będą odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą zakłócać transmisję danych płynące przez kabel. Tak osadzone rdzenie, pełnią funkcję filtra, który absorbuje zakłócenia, dzięki czemu transmisja pomiędzy jednym urządzeniem, a drugim będzie stabilna i dobrej jakości.
Rdzenie ferrytowe produkuje się również w kształcie pierścieni. Używa się je do zawijania przewodów w środku urządzeń elektrycznych (np. radioodtwarzacze, kasy fiskalne, kolumny). Dzięki temu służą do niwelowania zakłóceń w obwodach elektrycznych.
A tak wygląda zastosowanie pierścieni ferrytowych w praktyce: