pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez użytkownika
edycja 2 lutego 2024 przez użytkownika

Rdzeń ferrytowy (nazywany też kamieniem ferrytowym lub po ferrytem) jest magnetycznym elementem indukcyjnym. Jest on wykonany z materiału ferrytowego, będącego specjalnym rodzajem tlenków żelaza. Ferryt jest to po prostu, filtr przeciwzakłóceniowy. Wykonuje się go z materiałów ferrytowych (niemetaliczne materiały ceramiczne). Używany jest często przy urządzeniach komputerowych, umocowany na kablu zasilającym. Ma za zadanie tłumić zakłócenia w różnych zakresach częstotliwości.

Najczęściej występuje w takiej postaci:

rdzeń ferrytowy

Stosowanie rdzeni ferrytowych praktykowane jest najczęściej przy urządzeniach, które narażone się na najróżniejsze zakłócenia elektromagnetyczne.

Poniżej więcej przykładowych filtrów (rdzeni) ferrytowych. Różnią się wyglądem i rozmiarem w zależności, na jaki gruby kabel mają zostać zamontowane:

filtr ferrytowy rfc-5
Filtr ferrytowy model RFC-5

filtr ferrytowy model E04SR211132
Filtr ferrytowy model SEIWA E04SR211132

kamień ferrytowy model tft 152613N
Filtr ferrytowy model TKK - TFT 152614N


Poniżej przykład zastosowania kamienia ferrytowego na kablu USB z obu stron:

kamień ferrytowy na kablu usb

Przy takim zabezpieczeniu, dane przesyłane za pomocą tego przewodu (np. z kamery do PC), będą odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą zakłócać transmisję danych płynące przez kabel. Tak osadzone rdzenie, pełnią funkcję filtra, który absorbuje zakłócenia, dzięki czemu transmisja pomiędzy jednym urządzeniem, a drugim będzie stabilna i dobrej jakości.

Rdzenie ferrytowe produkuje się również w kształcie pierścieni. Używa się je do zawijania przewodów w środku urządzeń elektrycznych (np. radioodtwarzacze, kasy fiskalne, kolumny). Dzięki temu służą do niwelowania zakłóceń w obwodach elektrycznych.

A tak wygląda zastosowanie pierścieni ferrytowych w praktyce:

pierścień ferrytowy

rdzeń ferrytowy w kształcie pierścienia

komentarz 21 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
To ja przez tyle lat zastanawiałem się do czego służy te zgrubienie na kablu od drukarki lub laptopa a tu wychodzi że przeciw zakłóceniom. Myślałem że to wzmacnia sygnał czy coś z tym rodzaju.
komentarz 5 marca 2021 przez użytkownika Gość
Miałem problem z kablem od drukarki ktory chyba gubil chyba pakiety czy co. I wiecie co pomogl założenie takiego kamienia ferrytowego w charakterze filtra. I pomogło.
...