pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez użytkownika

Rdzeń ferrytowy (nazywany też kamieniem ferrytowym lub po ferrytem) jest magnetycznym elementem indukcyjnym. Ferryt jest to po prostu, filtr przeciwzakłóceniowy. Wykonuje się go z materiałów ferrytowych (niemetaliczne materiały ceramiczne). Używany jest często przy urządzeniach komputerowych, umocowany na kablu zasilającym. Ma za zadanie tłumić zakłócenia w różnych zakresach częstotliwości.

Najczęściej występuje w takiej postaci:

rdzeń ferrytowy

Stosowanie rdzeni ferrytowych praktykowane jest najczęściej przy urządzeniach, które narażone się na najróżniejsze zakłócenia elektromagnetyczne.

Poniżej więcej przykładowych filtrów (rdzeni) ferrytowych. Różnią się wyglądem i rozmiarem w zależności, na jaki gruby kabel mają zostać zamontowane:

filtr ferrytowy rfc-5
Filtr ferrytowy model RFC-5

filtr ferrytowy model E04SR211132
Filtr ferrytowy model SEIWA E04SR211132

kamień ferrytowy model tft 152613N
Filtr ferrytowy model TKK - TFT 152614N


Poniżej przykład zastosowania kamienia ferrytowego na kablu USB z obu stron:

kamień ferrytowy na kablu usb

Przy takim zabezpieczeniu, dane przesyłane za pomocą tego przewodu (np. z kamery do PC), będą odporne na zakłócenia elektromagnetyczne.

Rdzenie ferrytowe produkuje się również w kształcie pierścieni. Używa się je do zawijania przewodów w środku urządzeń elektrycznych (np. radioodtwarzacze, kasy fiskalne, kolumny). Dzięki temu służą do niwelowania zakłóceń w obwodach elektrycznych.

A tak wygląda zastosowanie pierścieni ferrytowych w praktyce:

pierścień ferrytowy

rdzeń ferrytowy w kształcie pierścienia

komentarz 21 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
To ja przez tyle lat zastanawiałem się do czego służy te zgrubienie na kablu od drukarki lub laptopa a tu wychodzi że przeciw zakłóceniom. Myślałem że to wzmacnia sygnał czy coś z tym rodzaju.
komentarz 5 marca 2021 przez użytkownika Gość
Miałem problem z kablem od drukarki ktory chyba gubil chyba pakiety czy co. I wiecie co pomogl założenie takiego kamienia ferrytowego w charakterze filtra. I pomogło.
...