I - STYCZEŃ - Nazwa tego miesiąca pochodzi od słowa "stykać", ponieważ styka od stary i nowy rok. Niegdyś nazywano go również "tyczniem", ponieważ zbierano kiedyś drewna (tyczki) w zimie.
II - LUTY - w staropolszczyźnie takim mianem określano coś złego/złowrogiego, zimnego, nieprzyjemnego. Czasem też miesiąc ten nazywano sieczniem lub strąpaczem.
III - MARZEC - ta nazwa pochodzi od rzymskiego boga wojny, czyli Marsa "Mauriutiusa" i dosłownie oznacza "miesiąc Marsa". Ponadto jest to miesiąc, w którym planeta ta świeci najjaśniej na całym niebie w ciągu całego roku.
IV - KWIECIEŃ - to kwitnące kwiaty. Niegdyś nazywano go "zwodzikwiatem", ponieważ miesiąc ten zwodził szybkim nadejściem ciepłych dni poprzez wczesne zakwitanie kwiatów.
V - MAJ - nazwa wzięła się od nazwy rzymskiej bogini Mai. Natomiast w języku łacińskiem "majus" oznacza "pełen radości", "miły".
VI - CZERWIEC - nazwa pochodzi od nazwy owada czerwca polskiego. W tym właśnie miesiącu zbierano jego poczwarki, suszono je na słońcu i uzyskiwano czerwony barwnik.
VII - LIPIEC - Nazwa wzięła się od kwitnących w tym czasie lip.
VIII - SIERPIEŃ - dawniej nazywano go "sierzpień". Nazwa wzięła się od sierpa, którego w tym miesiącu używano do ścinania zbóż.
IX - WRZESIEŃ - nazwa pochodzi od kwitnących w tym czasie fioletowych wrzosów.
X - PAŹDZIERNIK - nazwa wzięła się od wyrazu "paździerze", czyli od suchych łodyg lnu, których właśnie wtedy było najwięcej.
XI - LISTOPAD - nazwa pochodzi od spadających w tym czasie liści.
XII - GRUDZIEŃ - nazwa wzięła się od zamarzniętej ziemi, która w języku staropolskim nazywana była grudą.