pytanie zadane 7 listopada 2022 w Informatyka przez użytkownika
otagowane ponownie 7 listopada 2022 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 listopada 2022 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Wirusy i inne robaki internetowe potrafią narobić szkód w systemach Windows. Dlatego każdy użytkownik powinien mieć zainstalowany program antywirusowy, który będzie bronił przed tego typu zagrożeniami.

Praktycznie każdy antywirus na bieżąco skanuje komputer w poszukiwaniu wirusów, również programy z autostartu, który jest jednym z najważniejszych elementów systemu. To tutaj system wie jakie programy ma uruchamiać podczas startu. Ale niestety tutaj również może zagnieździć się szkodliwy program.

Jeśli potrzebujesz sprawdzić czy w autostarcie Twojego systemu Windows 10 nie ma wirusa, możesz użyć specjalnego narzędzia, który pozwoli to zweryfikować za pomocą kilkudziesięciu różnych silników antywirusowych.

Tym narzędziem jest program Autoruns, który jest udostępniony za darmo na serwerach Microsoftu (autorstwa Marka Russinovicha). Ściągnąć można go tutaj.

Po rozpakowaniu plików, wystarczy kliknąć plik Autoruns.exe lub Autoruns64.exe (w zależności od wersji systemu), dzięki czemu od razu uruchomisz aplikację (nie ma potrzeby wcześniejszej instalacji) i uruchomi się skanowanie wszystkich programów, które uruchamiają się wraz z systemem operacyjnym. Program pozwala sprawdzić wiele innych funkcji związanych z tymi programami, ale nas w tym momencie interesuje przeskanowanie ich programem antywirusowym.

Otóż program Autoruns jest połączony z innym darmowym narzędziem online o nazwie VirusTotal, który służy do skanowania plików jednocześnie kilkudziesięcioma silnikami antywirusowymi. Uruchamiając Autoruns, wszystkie programy i pliki uruchamiane w starcie windowsa, są automatycznie skanowane pod kątem obecności szkodliwego oprogramowania systemem VirusTotal. Informacja ta jest podana w odpowiedniej kolumnie przy każdym z plików:

wyniki skanowania virustotal w programie autoruns

Jak widać na powyższym przykładzie, współczynnik wykrycia wirusów to 0/74. Czyli jest zero wykrytych wirusów na liczbę 74 silników antywirusowych. Jeśli współczynnik wykrycia byłby powyżej 0, to wtedy wynik byłby podświetlony na kolor czerwony.

Jeśli kolumna VirusTotal nie wyświetla się w programie, należy ją włączyć wchodząc z menu Options -> Skan Options... i zaznaczyć Check VirusTotal.com

włączanie skanowania virustotal w programie autoruns

...