Różnica między budyniem a kisielem nie istnieje tylko w nazwie, ale również pod wieloma innymi względami. Poniżej porównam oba te produkty spożywcze i postaram się wyjaśnić różnice między nimi.
Budyń i kisiel to dwa desery, które często kojarzą nam się z dzieciństwem. O ile dawniej przygotowanie ich zajmowało trochę czasu, o tyle smak domowego kisielu był niewątpliwie lepszy niż smak dzisiejszych budyni czy kisieli. Dziś choć można znaleźć te produkty o krótkim składzie i wielu różnych smakach, to nie dorównują one jakości niegdysiejszych deserów tego typu.
Zarówno kisiel jak i budyń to przekąski, które przygotowuje się dość szybko. Teraz w sklepach dostępne są saszetki z produktem, które rozrabia się w wodzie lub mleku, chwilę gotuje i gotowe. I właśnie w przygotowaniu, składzie, wyglądzie i smaku desery te różnią się od siebie.
Budyń, zwany też czasem kisielem mlecznym, ma w swoim składzie głównie skrobię ziemniaczaną. Kisiel też, więc jest to coś co je łączy. Aromaty i barwniki dodawane do produktów, również występują zarówno w kisielu i budyniu. Można więc powiedzieć, że nie za bardzo różnią się składem. No może prócz tego, że w budyniu znajduje się też mąka kukurydziana, a w kisielu mogą znajdować się kawałki owoców.
Budyń i kisiel na pewno różnią się od siebie wyglądem, konsystencją a przede użytą do przygotowania bazą - w przypadku budyniu jest to mleko, a w przypadku kisielu woda.
Budyń jest bardziej gęsty i nie jest przezroczysty. Przygotowuje się go na bazie mleka z dodatkiem dwóch łyżek cukru.
Kisiel zaś jest bardziej lejący i bardziej przezroczysty niż budyń. Bazę jego przygotowania stanowi woda. Do niego również dodaje się dwie łyżki cukru. Kisiel często zawiera w sobie kawałki owoców.
Kisiel i budyń mogą być dodawane do ciast, kremów, babek itp. Jeden i drugi produkt występuje w wielu wersjach smakowych.