1 odpowiedź

odpowiedź 4 czerwca 2022 przez użytkownika
edycja 4 czerwca 2022 przez użytkownika

Wieża widokowa Kurza Góra to druga pod względem wysokości taka wieża w Polsce. Pierwsza z nich znajduje się w Krynicy-Zdroju. Wieża, o której mowa w tytule, znajduje się we wsi Kurzętnik leżącej w województwie warmiński-mazurskim. Dojazd do niej jest bardzo dobrze oznakowany na głównej drodze, więc bez problemu każdy tam dotrze. 

wieża widokowa w kurzętniku

Wybierając się na Kurzą Górę, na której znajduje się też ośrodek narciarski, warto wiedzieć, że trasa przejścia na samą wieżę zajmuje trochę czasu, bo jest to około godziny normalnym chodem w obie strony, licząc krótkie przystanki po drodze. Zanim jednak wejdziemy na teren trasy, musimy kupić bilet. Ceny biletów na wieżę widokową Kurza Góra to:

- 55 zł - bilet normalny
- 48 zł - bilet ulgowy
- 129 zł - 2 dorosłych + 1 dziecko
     39 zł - kolejne dziecko
- gratis - dzieci do lat 4

Dodatkowo możemy wypożyczyć rowerek dla dziecka w kwocie 20 zł, a przy kasie prócz biletów dostaniemy jeszcze paluszki kręcone o smaku czosnkowym ze zdjęciem wieży na opakowaniu. 

widok na wieżę widokową z bazy startowej na kurzej górze

Jak widać po zdjęciach, pogoda w tym dniu, w którym na niej byliśmy (maj 2022), nie bardzo dopisywała. Natomiast cieszyliśmy się, że przez ten czas nie padało, no i co ciekawe, na samym szczycie wieży mniej wiał wiatr, niż na niższych jej partiach. 

Długość kładki po jakiej musimy przejść, by dostać się na wieżę widokową, wynosi więcej niż 2000 metrów, czyli ponad 2 kilometry w jedną stronę. Do wykonania kładki użyto drewna akacji, a dokładnie robinii akacjowej. Całość jest tak zbudowana, żeby mógł się po niej poruszać każdy, bez względu na ograniczenia. 

kładka na wieży widokowej kurzętnik

Stacja dolna, z której startujemy jest położona 70 metrów niżej, niż szczyt wieży. Natomiast sama wieża widokowa w Kurzętniku ma wysokość 35 metrów i zdecydowanie nie jest to atrakcja dla osób z lękiem wysokości. 

wieża widokowa w kurzętniku - widok z dołu

Pod wieżą znajdują się trzy trasy zjazdowe, które są czynne w sezonie zimowym. Wówczas można korzystać z tych właśnie stoków narciarskich. Jeśli będziecie się zastanawiać, czemu w niektórych miejscach kładki są tak długie, to powodem tego jest właśnie umiejscowienie pod nimi tras narciarskich, tak by nie kolidowało jedno z drugim. Na poniższym zdjęciu widać trasy zjazdowe oraz bazę startową po prawej. 

trasy widokowe na kurzej górze

Spacer po ścieżce prowadzącej na szczyt wieży jest urozmaicony pięknymi widokami z krajobrazem wsi, okolic i rzeki Drwęcy, ale również tarasami widokowymi i tablicami edukacyjnymi. Na tablicach tych można poznać historię Janka z Kurzętnika oraz dowiedzieć się więcej o Kurzej Górze i życia w tej miejscowości w czasach średniowiecznych. 

tabliczki edukacyjne na trasie do wieży widokowejwidok na trasy - wieża widokowa kurzętnikpanorama kurzętnikatrasa prowadząca na wieżę widokową na kurzej górze

Wieża widokowa w Kurzętniku jest atrakcją nową, świeżą, gdyż została ona otwarta dla turystów w kwietniu 2022 roku. Godziny otwarcia to 10:00 - 19:00. Koniecznie wybierzcie się na nią, choć raz i sami przeżyjcie radość z widoków jakie rozpościerają się z samej wieży. A po skończonym tak długim spacerze wybierzcie się na coś pysznego co oferują budki oraz restauracja przed bazą startową. 

...