Oba te pojęcia powinny nam się kojarzyć z geografią. Różnica między równikiem a równoleżnikiem jest taka, że równik jest najdłuższym z równoleżników.
Poza tym równik znajduje się na środku naszej planety, czyli kuli ziemskiej i dzieli ją na dwie półkule: półkulę północną i półkulę południową.
Długość tego najdłuższego z równoleżników, czyli równika wynosi 40 075, 704 km2. Szerokość geograficzna równika wynosi 0o i to od niego zaczyna się nadawać stopnie pozostałym równoleżnikom. Równik przebiega przez wiele państw leżących właśnie na tej szerokości. Jest ich 15. Kraje, które leżą na równiku to:
- Wyspy św. Tomasza i Książęca
- Gwinea Równikowa
- Gabon
- Kongo
- Demokratyczna Republika Konga
- Uganda
- Kenia
- Somalia
- Malediwy
- Indonezja
- Kiribati
- Stany Zjednoczone
- Ekwador
- Kolumbia
- Brazylia
To właśnie w tych krajach w ciągu całego roku jest najcieplej. Dzieje się tak, ponieważ słońce zawsze znajduje się najbliżej równika. Średnie temperatury wynoszą 24-26oC. Dlatego też w państwach równikowych panuje przeważnie jedna pora roku, ewentualnie dwie pory: pora deszczowa i pora sucha, ale nie ma tu zimy.
Równoleżnik to okręgi, które znajdują się powyżej i poniżej równika, który nie zapominajmy, również należy do równoleżników. Prócz niego na naszym globie znajdują się takie równoleżniki jak:
- zwrotnik Raka inaczej zwrotnik północny, gdyż znajduje się na północnej części kuli ziemskiej,
- zwrotnik Koziorożca inaczej zwrotnik południowy, gdyż znajduje się na południowej części kuli ziemskiej,
- koło podbiegunowe północne i koło podbiegunowe południowe, które zaliczają się do kręgu polarnego; na tych obszarach występuje noc polarna i dzień polarny.
Wszystkich równoleżników mamy pięć. Każdy z równoleżników ma różną długość, która jest zależna od położenia równoleżnika na kuli ziemskiej. Im znajduje się on dalej od równika, tym jest krótszy.