Ruchomy tekst na stronie internetowej, najczęściej robi się za pomocą JavaScriptu lub CSS, choć nie znaczy że najprościej. Ale można to zrobić również, tak jak chcesz w HTML.
Używa się do tego niestandardowego znacznika <marquee>, który niestety nie w każdej przeglądarce internetowej może zadziałać. Ale za to metoda jest bardzo prosta i każdy webmaster sobie z tym poradzi.
Poniżej listing jak to wygląda od strony kodu HTML:
<html>
<head>
</head>
<body>
<marquee direction="up" width="200" height="200" scrollamount="2">
<center><br>
To jest przykładowy ruchomy tekst:<br><br>
Tekst 1<br>
Tekst 2<br>
Tekst 3<br>
Tekst 4<br>
Tekst 5<br>
Tekst 6<br>
Tekst 7<br>
Tekst 8<br>
Tekst 9<br>
Tekst 10<br>
Tekst 11<br>
Tekst 12<br>
</center>
</marquee><br>
</body>
</html>
I efekt tego kodu będzie taki na stronie internetowej:
W zasadzie wszystkie funkcję ruchomego tekstu ustawiasz w znaczniku <marquee>.
Kierunek przesuwania
direction="up"
Tutaj ustawiasz w którym ma się przesuwać tekst. W przykładzie jest że up. czyli z dołu do góry. Używając przełączników up | down | left | right można zmienić kierunek przesuwania.
Szybkość przesuwania
scrollamount="2"
Tutaj wartość liczbowa, która im wyższa tym szybciej przesuwa się tekst.
Oczywiście możesz dostosować dowolnie rozmiar (wysokość i szerokość) okna w którym będzie się pojawiał przesuwny tekst. Warto dodać, że nie musi tam być tylko sam tekst, można w<marquee> wkleić dowolny obiekt typu grafika, zdjęcie lub film, które będą się przemieszczały tak samo jak tekst z przykładu.
Zgodnie ze słuszną uwagą naszego czytelnika (dziękuje), nie polecam używania znacznika <marquee>, gdyż nie jest on zgodny ze specyfikacją HTML i nie na wszystkich przeglądarkach może poprawnie działać. Generalnie został stworzony dla pamiętnego Internet Explorer. Powyższy przykład jest tylko poglądowy.
Natomiast podobny efekt można uzyskać używając np. A CSS marquee demo