1 odpowiedź

odpowiedź 18 marca 2022 przez użytkownika
edycja 31 stycznia 2024 przez użytkownika

W alfabecie języka niemieckiego jest 30 liter i generalnie większość jest taka sama jak i dla nas. Jedynie są cztery litery niemieckie, których nie znajdziesz na polskiej klawiaturze i nie napiszesz ich w prosty sposób na klawiaturze o układzie QWERTY. Taką literą jest np. ü, czyli u umlaut.

Ale jest sposób, żeby je napisać, gdy używasz komputera lub laptopa z polskim systemem operacyjnym i polskim układem klawiatury. Wystarczy użyć do tego skrótów klawiaturowych, tzw. ALT Code.

Litery te wpisuje się używając klawisz Alt + specjalny kod z klawiatury numerycznej. Poniżej lista niemieckich znaków specjalnych:

Skrót klawiaturowy Litera niemiecka
Alt + 142 Ä
Alt + 132 ä
Alt + 153 Ö
Alt + 148 ö
Alt + 7838
Alt + 225 ß
Alt + 154 Ü
Alt + 129 ü
W razie gdyby któryś z powyższych skrótów nie zadziałał, wystarczy że skopiujesz sobie wybraną literkę i wkleisz w docelowy tekst.

Powyższa tabelka może się przydać komuś to mieszka w niemieckojęzycznym kraju, bo przecież nie tylko w samych Niemczech mówi się w tym języku. Język niemiecki jest używany również w:

- Austrii
- Belgii
- Luksemburgu
- Lichtensteinie
- Szwajcarii

Jeśli chcesz napisać litery w tym języku na smartfonie lub tablecie, to po prostu wystarczy skopiować dany znak i potem go wkleić, bo na urządzeniach mobilnych siłą rzeczy nie uda się tego zrobić skrótami klawiaturowymi.

...