pytanie zadane 17 stycznia 2022 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 17 stycznia 2022 przez użytkownika
edycja 4 kwietnia 2022 przez użytkownika

Będąc w podróży, w pracy czy innym miejscu i chcąc skorzystać z łazienki, często możemy napotkać się na oznaczenia na drzwiach toalet. Najczęściej oznaczeniami tymi są kółko i trójkąt. 

oznaczenie wc damskie wc męskie

Toaleta damska jest oznaczona kółkiem. Kółko symbolizuje krągłości kobiety. Symbolika może również nawiązywać do starożytności lub do astronomicznego symbolu bogini Wenus. 

A jaki znaczek ma toaleta męska?
Toaleta męska oznaczona jest trójkątem. Odwrócony trójkąt symbolizuje szerokie ramiona mężczyzny. Symbolika może również nawiązywać do starożytności lub do astronomicznego symbol boga Marsa. Toalety męskie 

Prócz tych oznaczeń, są jeszcze inne jak np. oznaczenie toalety dla niepełnosprawnych. przedstawia ono postać człowieka na wózku inwalidzkim i wygląda tak:

toaleta dla niepełnosprawnych

Toalety dla niepełnosprawnych nie dzielą się na damskie lub męskie. Najczęściej znajdują się za osobnymi drzwiami i są dostosowane do potrzeb takich osób. Jeśli nie ma miejsca w budynku, żeby powstała taka osobna toaleta, to mogą one znajdować się w toalecie damskiej lub/i męskiej.


Z ciekawostek dodam, że oznaczenia toalet za pomocą kółka i trójkąta występują prawdopodobnie tylko w Polsce i na Ukrainie. W pozostałych częściach świata stosuje się oznaczenia w formie sylwetek kobiety lub mężczyzny. Dlatego też "nasze" oznaczenia na toaletach mogą być dezorientujące dla obcokrajowców. 

Litery WC na drzwiach toalety są skrótem od angielskich słów water closet oznaczających klozet, ubikację, toaletę, muszlę klozetową. 

komentarz 4 kwietnia 2022 przez użytkownika Gość
Dla mnie najbardziej zrozumiałe sa te znaczki symbolizujące kobiete i mężczyznę, a nie jakieś kółka czy trójkąciki. Potem się człowiek zawsze zastanawia czy do dobrej wchodzi ;)
komentarz 3 listopada 2022 przez użytkownika Gość
już chyba odchodzą od tych symboli i dają rysunki mężczyzny i kobiety na drzwiach pewnie dlatego bo ludzie sie mylili xd
...