Będąc w podróży, w pracy czy innym miejscu i chcąc skorzystać z łazienki, często możemy napotkać się na oznaczenia na drzwiach toalet. Najczęściej oznaczeniami tymi są kółko i trójkąt.
Toaleta damska jest oznaczona kółkiem. Kółko symbolizuje krągłości kobiety. Symbolika może również nawiązywać do starożytności lub do astronomicznego symbolu bogini Wenus.
A jaki znaczek ma toaleta męska?
Toaleta męska oznaczona jest trójkątem. Odwrócony trójkąt symbolizuje szerokie ramiona mężczyzny. Symbolika może również nawiązywać do starożytności lub do astronomicznego symbol boga Marsa. Toalety męskie
Prócz tych oznaczeń, są jeszcze inne jak np. oznaczenie toalety dla niepełnosprawnych. przedstawia ono postać człowieka na wózku inwalidzkim i wygląda tak:
Toalety dla niepełnosprawnych nie dzielą się na damskie lub męskie. Najczęściej znajdują się za osobnymi drzwiami i są dostosowane do potrzeb takich osób. Jeśli nie ma miejsca w budynku, żeby powstała taka osobna toaleta, to mogą one znajdować się w toalecie damskiej lub/i męskiej.
Z ciekawostek dodam, że oznaczenia toalet za pomocą kółka i trójkąta występują prawdopodobnie tylko w Polsce i na Ukrainie. W pozostałych częściach świata stosuje się oznaczenia w formie sylwetek kobiety lub mężczyzny. Dlatego też "nasze" oznaczenia na toaletach mogą być dezorientujące dla obcokrajowców.
Litery WC na drzwiach toalety są skrótem od angielskich słów water closet oznaczających klozet, ubikację, toaletę, muszlę klozetową.