pytanie zadane 10 stycznia 2022 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 13 stycznia 2022 przez użytkownika

Pliki z rozszerzeniem .psd (Photoshop Document) są to dedykowane pliki z grafiką dwuwymiarową rastrową, które tworzy się w programie graficznym Adobe Photoshop. Pliki te charakteryzują się tym, że grafika w nich zawarta jest w oryginalnej pierwotnej jakości w porównaniu z plikami wynikowymi typu JPG czy PNG, dzięki czemu najlepiej nadają się do edycji wszelkich projektów graficznych. Oczywiście sam program jest na licencji płatnej, więc otwarcie plików w formacie PSD nie jest takie proste.

Ale jest i na to sposób. Na szczęście są dostępne darmowe programy na licencji open source, które nie tylko potrafią otworzyć pliki PSD, ale również je edytować.

Najlepiej użyć do tego najpopularniejszy darmowy program graficzny GIMP.

program graficzny gimp

Za jego pomocą z łatwością otworzysz pliki PSD

otwieranie plików psd w gimp

Do tego w GIMPie możesz edytować, a nawet tworzyć projekty graficzne w formacie PSD. Nawet jeśli wcześniej były one stworzone w oryginalnym oprogramowaniu Adobe Photoshop.

Do otwierania plików PSD możesz również użyć innego darmowego programu o nazwie Krita.

komentarz 20 stycznia 2022 przez użytkownika Gość

Dzięki musiałem poprawić tylko literówkę w projekcie w pad. Dało radę zrobić to w Gimpie więc po co mam od razu kupować do tego licencję wink

komentarz 24 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
No tak Która też obsłuży pdf, ale niestety program nie jest już wspierany przez twórców. Natomiast GIMP jak najbardziej, więc warto tej aplikacji się uczyć.
...