pytanie zadane 2 stycznia 2022 w Internet przez użytkownika Gość
Mam słaby wzrok i chciałbym aby litery na stronach w internecie były większe i bardziej czytelne.

1 odpowiedź

odpowiedź 16 stycznia 2022 przez użytkownika
edycja 16 stycznia 2022 przez użytkownika

Rzeczywiście niektóre strony internetowe posiadają zbyt małą czcionkę dla osób słabowidzących. Często wynika to z potrzeby wyśrodkowania wymagań, dla różnych urządzeń internautów. Przecież stronę może oglądać ktoś na małym 15 calowym laptopie lub na komputerze z 24 calowym ekranem. Jeśli webmaster dostosował by stronę tyko do mniejszego ekranu, to na większym czcionka byłaby słabo widoczna. Dlatego też te parametry są często wyśrodkowane, a za to samą wielkość witryny można wyregulować indywidualnie w każdej przeglądarce internetowej, powiększając lub pomniejszając widok strony.

Taką opcję posiada każda popularna przeglądarka internetowa, dzięki czemu nawet jednym lub dwoma kliknięciami myszy możesz zmienić rozmiar wyświetlanej strony www. Poniżej pokazujemy jak to zrobić za pomocą klawiatury, co jest sposobem uniwersalnym działającym w każdej przeglądarce oraz oddzielne instrukcje do czterech najpopularniejszych przeglądarek - Firefoxa, Chrome, Edge i Opery.

Sposób uniwersalny

W każdej przeglądarce będzie działać skrót klawiaturowy:

Ctrl + + powiększanie strony o 10% po każdym kliknięciu plusa
Ctrl + -  pomniejszenie strony o 10% po każdym kliknięciu minusa


Mozilla Firefox

W przeglądarce Firefox powiększyć lub pomniejszyć stronę, możesz klikając w menu (trzy poziome kreseczki), które znajduje się w prawym górnym rogu programu. I następnie Powiększenie - / +.

zmiana wielkości strony w firefoxGoogle Chrome

W Chrome również wchodzisz w prawe górne menu (pionowy trzykropek) i wybierasz opcje Powiększ - / +, dzięki czemu zmniejszysz lub zwiększysz rozmiar aktualnie wyświetlanej witryny internetowej.

pomniejszanie i zwiększanie wielkości strony w chromeOpera

W Oprze menu znajduje się w lewym górnym rogu i posiada nazwę Menu, po wejściu w nie znajduje się opcja Powiększenie - / +, które zmienia rozmiar otwartej w przeglądarce strony.

pomniejszanie i powiększanie strony w OperzeMicrosoft Edge

W przeglądarce Edge również powiększa się z poziomu menu, które znajduje się w prawym górnym rogu (poziomy trzykropek) i wybiera Powiększ - / +.

powiększenie i zmniejszenie stron w edge

...