pytanie zadane 20 grudnia 2021 w Muzyka przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 20 grudnia 2021 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2021 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Zenek Martyniuk to artysta związany z polską muzyką disco polo. Najbardziej kojarzony jest z zespołem Akcent, którego jest liderem i wokalistą. Od wielu lat tworzy piosenki, które wpadają w ucho i których teksty same cisną się na usta. Przez ten okres czasu Zenek Martyniuk napisał wiele piosenek, które są mniej lub bardziej znane. 

Jeśli chodzi o największe hity Zenka Martyniuka to należą do nich takie utwory jak:


1. Przez twe oczy zielone - najbardziej znany utwór Zenka Martyniuka, do którego nakręcono teledysk; teledysk ten został uznany za 'teledysk wszech czasów' w 2015 roku; jest to też najczęściej oglądany videoklip w serwisie YouTube. 


2. Moja gwiazda 


3. Pragnienie miłości


4. Przekorny los - jako ciekawostkę dodam, że w teledysku do tej piosenki wystąpiła Sylwia Madeńska, która była jedną z uczestniczek pierwszej edycji show Love Island. Wyspa miłości.


5. Życie to są chwile


6. Dziewczyno z klubu disco


7. Kochana wierzę w miłość


8. W sercu mi graj - piosenka śpiewana w duecie z zespołem Exaited 


9. Prawdziwa miłość to ty


11. Zaczarowana wyspa


12. Królowa nocy


13. Czekam na ciebie


Warto wiedzieć, że Zenon Martyniuk śpiewa nie tylko w języku polskim, ale również w języku romskim, białoruskim i rosyjskim. Ma to związek z tym, że urodził się on na Podlasiu w miejscowości Gredele, niedaleko białoruskiej granicy. 

Zespół Akcent, którego jest założycielem, powstał w 1989 roku. Obecnie przeboje tzw. króla disco polo, Zenka Martyniuka można usłyszeć na wielu koncertach tejże muzyki, ale także corocznie podczas Sylwestra emitowanego w telewizji. Na podstawie jego biografii nakręcono również film pt. "Zenek" w 2020 roku. 

...