pytanie zadane 14 grudnia 2021 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 14 grudnia 2021 przez użytkownika
edycja 4 lipca 2023 przez użytkownika

Dziś pokażę Wam jak zrobić prostą pracę plastyczną dla dzieci na naukę o tematyce Polski. Oczywiście poza zabawą może być ona wykorzystana też przez nauczyciela jako materiał na lekcję w szkole lub w przedszkolu, ale również jako makieta na konkursy, dekoracja w klasie, materiał do nauki geografii Polski lub po prostu jako jedna z form spędzenia czasu z dzieckiem i pobawienia się w tworzenie Polski na kawałku kartonu.  

polska z kartonu

Do wykonania mapy Polski będą nam potrzebne:
- nożyczki,
- wydrukowany kontur Polski,
- karton, tektura
- mazaki, kredki lub farby.

Na początek drukujemy wybrany kontur Polski. Najprościej można to zrobić drukując gotowy obrazek z internetu, ale możemy go narysować samodzielnie lub odrysować np. z atlasu. 

szablon kontur polski

Następnie wycinamy go po liniach. Potem kładziemy sztywny karton, odrysowujemy i wycinamy. Trzeba to robić powoli, ponieważ karton jest dość gruby, a nożyczki ostre i można się skaleczyć. Jeśli ma to być praca dla młodszych dzieci to warto w tym miejscu, kiedy trzeba kontur Polski wyciąć z kartonu, im pomóc i wyciąć go za nich. 

kontur polski wycięty z kartonu

Teraz pora na narysowanie na kartonowym szablonie Polski charakterystycznych rzeczy. Będą to na pewno góry, które rysujemy na dole szablonu, będzie to najdłuższa rzeka w Polsce, czyli Wisła oraz warto zaznaczyć na mapie stolicę Polski, czyli Warszawę. 

polska z kartonu szablon

Ponadto ja na swojej Polsce z kartonu narysowałam jeszcze plażę, latarnię morską i kilka drzew stanowiących lasy i parki narodowe w naszym kraju. 

mapa polski na kartonie

Patrząc na mapę zostało jeszcze sporo wolnego miejsca, więc można by się pokusić o dorysowanie kolejnych charakterystycznych elementów dla naszego kraju. Np. jakieś zamki czy inne obiekty architektury.

komentarz 22 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Hehe niewinny artykuł zabawy dla dzieci, a znaczenie ma dużo głębsze ;D
komentarz 10 stycznia 2022 przez użytkownika Gość

Po co robić coś co już zostało zrobionewink

komentarz 20 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Pomysłowe, choć ja bym dała jeszcze więcej rysunku zwłaszcza na środku. Przecież dużo mamy atrakcji w Polsce, więc można by jest narysowane żeby mapka nie była zbyt pusta jak teraz.
komentarz 23 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Zrobiłam, ale z grubszego papieru bo nie miałam pod ręka takie grubej tektury

No i dzieciaki pomalowały bardziej na zielono i więcej szczegółów, choć żeby wszystkie atrakcje polski zmieścić to powinna ona mieć wielkość z metr na metr ;)
komentarz 22 marca 2022 przez użytkownika Gość
Fajna ta tekturowa polska :)
...