pytanie zadane 12 listopada 2021 w Internet przez użytkownika Gość

Witam mam problem z przeniesieniem poczty email.

W starym komputerze miałem zainstalowany program Windows Live Mail i tam odbierałem sobie pocztę, teraz kupiłem nowy komputer z MS Office i chciałem sobie skonfigurować pocztę już na nowocześniejszym i bardziej rozbudowanym Outlooku.

Tylko nie wiem jak przenieść wiadomości z Live Maila do Outlooka, ma ktoś jakiś pomysł?
Miałem skonfigurowane to na POP a nie na IMAP, więc muszę zrobić to przerzucają pliki poczty z programu do programu.

1 odpowiedź

odpowiedź 12 listopada 2021 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2021 przez użytkownika

Z importem wiadomości email z Windows Live Mail do Outlooka, to niestety nie jest tak prosto. Producent programów (ten sam dla obu), niestety nie stworzył prostego importera który by w łatwy sposób eksportował i importował pocztę. Oczywiście jeśli chodzi o najnowszą wersję Outlook 2019 o którą pytasz, bo z czego pamiętam w Outlook 2007 była taka opcja.

Pliki wiadomości w Windows Live Mail są przechowywane w oddzielnych plikach (każda wiadomość) .eml, natomiast w Outlooku wszystkie wiadomości są zintegrowane w jednym pliku bazy o rozszerzeniu .pst. Dlatego nie jest tak łatwo przenieść bazy z jednego programu na drugi.

Oczywiście są dostępne różne programy, które pozwolą Ci przenieść bazę automatycznie lub wręcz przerobić pliki .eml w jeden plik .pst. Takich programów w internecie jest sporo, ale niestety albo są one płatne albo pochodzą z wątpliwych źródeł i strach je pobierać i instalować na własnym komputerze.

Jeśli bardzo zależy Ci na przeniesieniu starych maila do nowego programu pocztowego, możesz użyć metody ręcznej, która nie wymaga instalowania zewnętrznych programów.


1. Zgraj pliki poczty z Windows Live Mail

W programie WLM wchodzisz w główne menu (niebieski kwadracik w lewym górnym rogu) i wybierasz Export mail -> Wiadomości email. Otworzy się okienko eksportu widomości w którym wybierasz format eksportowanych wiadomości - Microsoft Windows Live Mail, następnie w kolejnym wskazujesz lokalizację, gdzie mają się zapisać pliki. W kolejnym zaznaczasz jakie foldery z pocztą (odebrane, wysłane, robocze itd) mają być eksportowane, najlepiej wybrać wszystkie foldery i zakończ.


2. Otwierasz pliki .eml Outlookiem

W folderze do którego zgrałeś bazę wiadomości z programu Windows Live Mail, znajdują się katalogi odebrane, wysłane, robocze, śmieci i kosz, które zawierają pliki .eml. Każdy taki plik eml odpowiada pojedynczej wiadomości email. Otwierając jeden z plików ustaw, żeby system domyślnie otwierał tego typu pliki programem Outlook. Wtedy ikony plików będą miał następujący niebieski wygląd w folderach:

pliki eml


3. Zapisywanie wiadomości do Outlooka

Teraz trzeba skonfigurować konto pocztowe z programem Outlook. Gdy już to zrobisz, wracasz do folderu z zapisanymi wiadomościami i otwierasz kolejno pliki eml które chcesz zapisać w nowym programie. Co prawda każda wiadomość ma nazwę w postaci jakiś losowych znaków (jak widać na powyższej grafice), ale można je posortować po dacie utworzenia lub otrzymania.

Wiadomość otworzy się w programie Outlook i będzie można zobaczyć jej zawartość. Teraz można ją po prostu zapisać. Ponadto u góry w menu będzie opcja Przenieś do:

outlook opcja przenieś do 

Można za jej pomocą przyśpieszyć zapisywanie wiadomości w konkretne miejsca. Np. otwarte wiadomości wysłane ze starej skrzynki zapisać do folderu wysłane w nowym programie pocztowym. Wystarczy kliknąć strzałeczkę w dół (obok opcji Przenieś do:), żeby otworzyło się menu z którego wybierasz Zarządzaj szybkimi krokami. Tutaj ustawiasz gdzie ma przenosić otwartą wiadomość i np. czy ma ją oznaczać jako przeczytaną, to też ciekawa funkcja.

Oczywiście powyższa metoda jest nadal metodą ręcznego importu wiadomości z Live Mail do Outlooka, ale najważniejsze że działa i dzięki odpowiedniemu skonfigurowaniu przycisku Przenieś do:, wiadomość po otwarciu można zaimportować jednym kliknięciem. Jeśli chcesz zaimportować większą ilość wiadomości, otwierasz jednocześnie większą ilość plików eml i szybko klikasz gdzie ma je przenosić (importować) do Outlooka.

komentarz 17 listopada 2021 przez użytkownika Gość

Dobra porada działa, ale niestety przy większej ilości wiadomości (np. kilkadziesiąt tysięcy wiadomości email) ich ręczne zgrywanie jest raczej karkołomne. Ja sobie to tak rozwiązałem:

  1. Na nowym komputerze też obok outlooka wgrałem windows live mail i tam zgrałem całą bazę maila ze starego komputera, tylko już nie konfigurowalem samej poczty. Czyli live służy mi jako archiwum starych maili.
  2. Następnie twoja metoda co opisujesz wgrałem maile tylko z ostatniego roku, także nie trwało to jakoś długo.

Zresztą te starsze maile i tak pewnie w większość nieważnych,więc za jakiś czas i tak się je posuwa.

...