pytanie zadane 11 listopada 2021 w Filmy i seriale przez użytkownika
otagowane ponownie 1 lutego 2024 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 listopada 2021 przez użytkownika
edycja 11 listopada 2021 przez użytkownika

Popularny w latach 70. serial "Daleko od szosy" opowiadał historię Leszka - chłopaka ze wsi, który miał wielkie ambicje, chciał się uczyć i zrobić wszystko, by ze wsi się wyrwać. Motywacją do tych działań stała się również dziewczyna z miasta Łodzi - Ania, która przyjechała na wieś na wakacje do babci swojej koleżanki. Od momentu gdy się zobaczyli, poznali, porozmawiali Leszek za wszelką cenę chciał się widywać z nią coraz częściej, a nawet wybiegał z Anią w daleką przyszłość. 

"Daleko od noszy" to serial, który również dziś cieszy się wielką popularnością wśród młodszego pokolenia, a starsze pokolenie lubi do niego chętnie wracać. Po raz pierwszy wyemitowano go w telewizji w 1976 roku, lecz jego oglądalność mimo upływu ponad czterdziestu pięciu lat nie zmalała. Jaki jest sekret w popularności tego filmu? Dowiedzcie się o nim kilku ciekawostek. 

* Serial ten przedstawia prawdziwą historię.
Tak. Nakręcono go na podstawie powieści łódzkiego pisarza Henryka Czarneckiego, który m.in. uczył dorosłych, którzy uczyli się w szkole uzupełniając swoje wykształcenie. Jeden z jego uczniów napisał kiedyś wypracowanie pt. "Moja droga do szkoły", w którym opisał swoje życie i to dlaczego nie skończył technikum w swoim czasie, a dopiero teraz jako dorosły mężczyzna. Wypracowanie liczyło sobie 7 stron. Uczeń ten nazywał się Lechosław Uciński i pochodził z Brzezi z okolic Szczerowca koło Bełchatowa, a opisał w wypracowaniu swoje życie z żoną Anną.
Prawdziwy Leszek, podobnie jak ten z serialu, również uczył się łódzkim technikum samochodowym, pracował jako kierowca autobusu, jego żona pochodziła z Łodzi i studiowała biologię, mieli później syna Przemka. Opowieść Lechosława Ucińskiego tak spodobała się Czarneckiemu, że postanowił napisać powieść o nim, którą potem zekranizowano.  

W prawdziwym życiu Lechosław i Anna Ucińscy w późniejszych latach przeprowadzili się do Bielska-Białej, gdzie urodził im się drugi syn Marcin. Anna Ucińska chorowała na stwardnienie rozsiane i zmarła w 2014 roku. Za życia lubiła pisać wiersze, malować oraz prowadziła blog. 

Poniżej muzyka z czołówki serialu, a na zdjęciu serialowi Leszek i Ania.

* Bronka również miała swój pierwowzór.
W serialu Bronka, w prawdziwym życiu Krystyna. Z Leszkiem się spotykała, ale po rozstaniu z nim wyszła za mąż za innego chłopaka. Niedługo po ślubie cywilnym, a przed kościelnym mieli oni wypadek jadąc na motorze. Po nim Krystyna do końca życia jeździła na wózku inwalidzkim. 

Poniżej na filmie serialowi Leszek i Bronka - jego pierwsza miłość.

* Najbardziej znane słowa, zwroty z serialu.
Oglądając serial można wiele razy spotkać się z dość prostym językiem jakim posługiwali się jego bohaterowie. Dziś z tych zwrotów się śmiejemy, ale trzeba zaznaczyć że są one jego wielkim atutem.
Najczęstszym słowem padającym z ust głównego bohatera, choć nie tylko, jest słowo "ino" oznaczające "tylko". Inne ciekawe, a może nawet śmieszne powiedzenia to:
- "Niech się panie częstują, na żądanie raz można"
- "wdepnąłem tu na ciastko".

* Najbardziej znana scena z serialu
Chyba jedną z najbardziej znanych scen z serialu, a zwłaszcza znana melodia to ta gdzie właściciel sadu z czereśniami podczas śniadania śpiewa "Daj mi nogę, daj mi nogę, daj mi nogę, ja ci nogi, ja ci nogi, dać nie mogę".


Wszystkie odcinki serialu "Daleko od szosy" można obecnie obejrzeć m.in. w platformie vod.tvp.pl

Poszczególne odcinki serialu noszą następujące tytułu:

1. Szpaki
2. Prawo jazdy
3. Ania
4. Oczekiwanie
5. Pod prąd
6. Egzamin
7. We dwoje

...