pytanie zadane 1 listopada 2021 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 listopada 2021 przez użytkownika
edycja 11 listopada 2021 przez użytkownika

Flaga to najbardziej znany symbol danego państwa. Oznacza on m.in. jego suwerenność. Jest ona wywieszana w czasie największych świąt i uroczystości państwowych. Zazwyczaj ma kształt prostokąta uszytego z materiału, który to materiał ma różne kolory i znaki, symbole czy rysunki naszyte na nim. 

Na świecie każde państwo ma swoją odrębną flagę. Choć większość z nich ma kształt prostokątny to są również flagi w kształcie kwadratu czy w jeszcze innym, zupełnie odmiennym kształcie. 

Kwadratowe flagi mają dwa państwa świata:

1. Watykan

flaga watykanu

Watykańska flaga jest nie tylko flagą tego państwa, ale również flagą całego kościoła katolickiego. Składa się z koloru białego i żółtego, które są kolorami papieskimi. Kolor żółty oznacza złoto lub słońce, a kolor biały oznacza czystość i ziemię odnowioną przez Chrystusa. Na białej części znajduje się symbol kluczy do niebios św. Piotra, który był pierwszym papieżem. Klucze te są związane czerwonym sznurem na dole, na górze zaś znajduje się tiara papieska.
Powstała ona w 1929 roku. 

2. Szwajcaria

flaga szwajcarii

To druga kwadratowa flaga jaka znajduje się na świecie. Składa się z czerwonego koloru, na którym widnieje biały krzyż grecki.
Powstała w 1889 roku. 

Prócz tych dwóch kwadratowych flag, jest jeszcze jedna ciekawa flaga, zupełnie inna niż wszystkie na świecie. Jest to trójspiczasta flaga Nepalu. Składa się ona z dwóch prostokątów, które symbolizują szczyty górskie - Himalaje i dwie religie: buddyzm i hinduizm. Flaga ta ma kolor karminu, który jest narodowym kolorem Nepalu, na niej znajduje się symbol Księżyca i Słońca (symbol życzenia, by naród ten żył tak długo jak te dwa ciała niebieskie). 
Powstała w 1962 roku. 

flaga nepalu


Pozostałe flagi poniżej opisane to flagi o standardowym prostokątnym kształcie, za to z ciekawymi wzorami. Takie grafiki znajdują się na fladze:

- Kirgistanu

flaga kirgistanu

Jest to czerwona flaga z żółtym słońcem znajdującym się na środku. Słońce to ma czterdzieści promieni oznaczających czterdzieści plemion kirgiskich. Na słońcu znajdują się trzy linie pochylone w prawo i trzy linie pochylone w lewo, które symbolizują sklepienie tradycyjnej kirgiskiej jurty, zwanej tundiuk. Jest to tradycyjny kirgiski wzór. Niektórzy twierdzą, że owo słońce bardziej jest podobne do piłki tenisowej lub piłki do gry w boule. 

- Wyspa Man

flaga wyspy man

Na tej czerwonej fladze znajdują się trzy rozbiegane nogi w zbroi, zwane triskelion. Symbolizują one równowagę i stabilność, gdzie zawsze któraś z nich jest podporą. Nogi te są zwrócone w różnych kierunkach. 
Powstała w 1931 roku. 

- Sycylia

Na fladze Sycylii również znajdują się nogi, lecz są one gołe i wystają z kobiecej głowy. Symbol ten stanowi również triskelion, gdzie na środku znajduje się głowa Meduzy. Otaczają ja kłosy pszenicy. Gołe nogi symbolizują szczęście i pomyślność. Te wszystkie rysunki znajdują na czerwono-żółtej fladze, którą tworzą dwa trójkąty. Kolory te oznaczają pierwsze sycylijskie miasta: Palermo i Corleone. 
Powstała w 200 roku. 

- Seszele

flaga seszeli

Flaga ta składa się z pięciu kolorowych pasów, które symbolizują kolejno:
- niebieski - morze i niebo,
- żółty - słońce,
- czerwony - ludność i ich determinację,
- biały - sprawiedliwość i harmonię społeczną,
- zielony - przyrodę. 
Powstała w 1996 roku. 

- Saint Lucia

flaga saint lucia

Flaga Saint Lucii to niebieski prostokąt, na którym znajduje się biało-złoto-czarny trójkąt. Jest to złoty trójkąt równoramienny, nad którym znajduje się czarny grot od strzały z białą obwódką. Kolory na tej fladze również mają swoją symbolikę:
- niebieski - ocean otaczający wyspę,
- złoty - pomyślność oraz słońce,
- biały i czarny - harmonijne współistnienie ras.
Powstała w 1967 roku.

...