pytanie zadane 26 października 2021 w Informatyka przez użytkownika Gość
edycja 23 listopada 2021 przez użytkownika

Chcę podłączyć drukarkę udostępnioną w sieci, która jest podpięta do innego komputera w tej samej sieci lokalnej. Tu i tu jest Windows 10 i wszystkie udostępnienia są włączone.

Tylko niestety nie mogę się podłączyć do tej zdalnej drukarki w normalny sposób jak to zawsze robiłem bo wyskakuje mi błąd:

System Windows nie może podłączyć do drukarki

Operacja nie powiodła się. Błąd: 0x0000007c.

Tutaj screen błędu:

błąd dodawania drukarki 0x0000000a

Co może być nie tak, może ktoś pomóc? 

1 odpowiedź

odpowiedź 27 października 2021 przez użytkownika
edycja 27 października 2021 przez użytkownika

Czasami zdarza się taki błąd przy dodawaniu drukarki udostępnionej na innym komputerze. Ciężko jednoznacznie co jest powodem błędu. Ale jest na to sposób. Możesz dodać drukarkę w trochę inny sposób.

Wpisz w wyszukiwarkę systemową Panel sterowania, następnie Urządzenia i drukarki. Otworzy się okno z dostępną listą drukarek na komputerze, u góry kliknij Dodaj drukarkę. i w nowym oknie klikasz Drukarki, której szukam, nie ma na liście i w tym miejscu nie wybierasz jak zwykle Wybierz drukarkę udostępnioną według nazwy, tylko na samym dole Dodaj drukarkę lokalną lub sieciową z ustawieniami ręcznymi. Otworzy się nowe okno w którym należy stworzyć lokalny port. Wybierasz opcję Utwórz nowy port i z rozwijanej listy wybierasz Local port i Dalej.

W tym momencie otworzy się małe okienko w którym wpisujesz ścieżkę sieciową do drukarki

ustawianie lokalnego portu drukarki

Ma ona postać \\nazwa_komputera\nazwa udostępnionej drukarki lub \\IP_komputera\nazwa udostępnionej drukarki

Po kliknięciu OK zawoła o wskazanie sterowników do drukarki, także wcześniej warto je ściągnąć i zainstalować. Po wskazaniu lokalizacji sterowników i zainstalowaniu, drukarka zostanie dodana na lokalną listę urządzeń drukujących i będziesz mógł z niej korzystać.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że komputer udostępniający musi być włączony aby działało drukowanie, bo przez niego idzie sygnał o drukowaniu.

Aha, a co do kodu błędu, to czasami może on mieć inny numer - 0x0000000a, ale wtedy powyższa porada, również powinna zadziałać.

komentarz 25 listopada 2021 przez użytkownika Gość
Wielkie dzięki za wskazówki. W końcu zadziałało na kilku kompach.
...