pytanie zadane 19 października 2021 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
edycja 31 stycznia 2022 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 24 października 2021 przez użytkownika
edycja 3 lipca 2023 przez użytkownika

Woda bieżąca to woda, która jest doprowadzana do każdego domu i mieszkania, za pomocą systemu rur. Woda bieżąca to woda płynąca z kranu.
Wodę taką doprowadza się od ujęcia, najczęściej od zakładu wodociągowego, do użytkownika, czyli do każdego gospodarstwa domowego. Woda bieżąca dostarczana jest w sposób ciągły i żeby woda leciała wystarczy odkręcić kran. 

woda bieżąca z kranu

Woda bieżąca w naszych domach może być ciepła-gorąca lub zimna. Ciepła woda oznaczona jest na kranie za pomocą koloru czerwonego, zaś woda zimna za pomocą koloru niebieskiego. Kolory te są zazwyczaj umieszczone na lub pod kranem i oznaczone kółeczkiem, gdzie jego połowa jest w kolorze niebieskim, a połowa w kolorze czerwonym. 

Woda bieżąca doprowadzana jest jak już wspomniałam przez instalację wodociągową, która zazwyczaj podłączona jest do np. miejskiej czy gminnej sieci wodociągów. Prócz domów i mieszkań, bieżąca woda dochodzi także do zakładów przemysłowych, sklepów, szkół, przedszkoli, szpitali czy aglomeracji miejsko-przemysłowych. Woda jest wtedy dostarczana ciągiem, cały czas, na bieżąco (stąd jej nazwa). 

W niektórych domach można również montować na kranach perlatory, czyli małe urządzenia przypominjące sitko, które służą napowietrzaniu wody. Podczas odkręcania kranu woda się napowietrza, przez co mamy większy jej strumień, ale mniejsze jej zużycie (czyli wychodzi na plus). 


Pierwsze sieci wodociągowe w Polsce powstały w XIII wieku, a dokładnie w takich miejscowościach jak: Wrocław, Poznań i Mydlniki niedaleko Krakowa. W późniejszych wiekach wodociągi zasilane były kołem wodnym. Nawet do dziś można jeszcze spotkać gdzieniegdzie takie właśnie koła, ale pewnie większość z nich stanowią eksponaty muzealne. Wielka uroczystość otwarcia wodociągów w Polsce miała miejsce w Krakowie 14 lutego 1901 roku. 

komentarz 7 listopada 2021 przez użytkownika Gość
A woda z wodospadu to nie. Też jakby nie patrzył cały czas leci nowa woda :)
komentarz 12 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Nie tylko wodospad, ale jak woda wybija z górskiego źródełka to też można powiedzieć, że jest bieżąca, bo ciągle leci nowa woda.
komentarz 29 września 2022 przez użytkownika Gość
Cieszmy się że u nas w Polsce mamy bieżącą wodę, bo w wielu krajach na świecie ludzie takiego luksusu nie mają.
...