pytanie zadane 25 września 2021 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 września 2021 przez użytkownika
edycja 25 września 2021 przez użytkownika

Po wejściu w ikonkę Ten komputer, która znajduje się na pulpicie, otworzy się okienko z wszystkimi dyskami i napędami wymiennymi zamontowanymi w komputerze lub laptopie. Najczęściej jest to Dysk C: (dysk systemowy) i D: (DVD-ROM) i często choć nie zawsze E: i F:. W starszych komputerach był jeszcze A: czyli stacja dyskietek.

Jak widać wszystkie dyski twarde i napędy mają swoje oznaczenia w postaci literek alfabetu. Są one z góry przypisane, choć można każdemu z dysków zmienić przypisaną literkę. Np. napędowi płyt DVD możesz zmienić literkę z D: na E:. Możesz również przypisać jakąś dalszą literkę dyskowi wymiennemu typu pendrive.

Jedynie co to nie powinno się zmieniać litery dysku systemowego C:, gdyż na nim jest zainstalowany system operacyjny oraz inne programy. Jeśli masz zainstalowane programy na innych dyskach niż systemowy, to też nie powinieneś zmieniać im liter, gdyż zainstalowane programy mogą nie działać.

Jak zmienić literkę dysku w systemie Windows 10?

Najpierw trzeba wejść do narzędzia Zarządzanie dyskami, możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Klikasz prawym przyciskiem myszy na ikonce Ten komputer i wybierasz Zarządzaj.
2. W wyszukiwarce wpisujesz Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem

W otwartym oknie wybierasz Magazyn i Zarządzanie dyskami. Z listy dysków i napędów wybierasz ten, którego literkę chcesz zmienić, klikasz na nim prawym przyciskiem myszy i wybierasz Zmień literę dysku i ścieżki...

W otwartym okienku klikasz Zmień... i w kolejnym oknie wybierasz z jakiej na jaką literkę chcesz zmienić.

zmiana litery dysku

Po zatwierdzeniu litera dysku zostanie zmieniona.

komentarz 26 października 2021 przez użytkownika Gość
Ja to zawsze zmieniam bo teraz w nowych kompach lub laptopach dają jedna partycje dysku c i wtedy CD-ROM jest jako d.  Ja zawsze wole podzięce dysk na dwie partycje c i d i to jest bardziej intuicyjne. A wtedy dvd ma literę E lub dalej gdy się tworzy więcej niż dwie partycje.
komentarz 10 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
No dysk D: musi być obowiązkowo na moim kompie, tam trzymam sobie pliki i instaluje gierki żeby nie obciazac dysku systemowego C:
...