Tama we Włocławku jest jedną z kilku tam znajdujących się w Polsce. Znajduje się ona na rzece Wiśle w jej dolnym biegu. Tama, a dokładniej elektrownia wodna we Włocławku jest obecnie największą elektrownią przepływową w Polsce.
Włocławska tama została wybudowana w latach 1962-1970 za panowania prezydenta Edwarda Gierka. Miała ona być połączona z innymi zaporami wodnymi, znajdującymi się w takich miejscowościach jak: Nieszawa, Wyszogród, Płock, Solec Kujawski, Chełmno, Opalenie i Tczew, których po dziś dzień nie wybudowano. Obecnie tama we Włocławku wygląda tak jak na poniższych zdjęciach.
Budowa tamy na Wiśle w tym miejscu spowodowała utworzenie się jeziora zaporowego - Jezioro Włocławskie, które jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce pod względem powierzchni. Wynosi ona 70,4 km2. Jest ono niewątpliwie atrakcją turystyczną, ale również pełni funkcję retencyjną i energetyczną.
Pod drugiej stronie znajduje się rzeka Wisła, której wody spadają przez tamę w wysokości 8,80 m.
Po drugiej stronie tamy, właśnie od strony Wisły znajduje się też pomnik w kształcie krzyża, który upamiętnia miejsce w jakim wyłowiono ciało zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki. Jest on pamiątką jego męczeńskiej śmierci jaka miała miejsce 19 października 1984 roku, właśnie na tamie włocławskiej. Krzyż ten jest wykonany ze szkła i metalu, a w nocy jest on podświetlany.
Wcześniej schodząc z tamy i udając się w stronę krzyża, po lewej stronie znajdziemy też tablicę pamiątkową przedstawiającą miejsce męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - księdza, kapelana "Solidarności", obrońcy praw człowieka.