pytanie zadane 25 sierpnia 2021 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 sierpnia 2021 przez użytkownika
edycja 13 lutego 2022 przez użytkownika

Tama we Włocławku jest jedną z kilku tam znajdujących się w Polsce. Znajduje się ona na rzece Wiśle w jej dolnym biegu. Tama, a dokładniej elektrownia wodna we Włocławku jest obecnie największą elektrownią przepływową w Polsce

Włocławska tama została wybudowana w latach 1962-1970 za panowania prezydenta Edwarda Gierka. Miała ona być połączona z innymi zaporami wodnymi, znajdującymi się w takich miejscowościach jak: Nieszawa, Wyszogród, Płock, Solec Kujawski, Chełmno, Opalenie i Tczew, których po dziś dzień nie wybudowano. Obecnie tama we Włocławku wygląda tak jak na poniższych zdjęciach. 

tama we włocławku

widok na tamę od strony wisłyulica na tamie we włocławku

Budowa tamy na Wiśle w tym miejscu spowodowała utworzenie się jeziora zaporowego - Jezioro Włocławskie, które jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce pod względem powierzchni. Wynosi ona 70,4 km2. Jest ono niewątpliwie atrakcją turystyczną, ale również pełni funkcję retencyjną i energetyczną. 

jezioro zaporowejezioro włocławskie na tamie

Pod drugiej stronie znajduje się rzeka Wisła, której wody spadają przez tamę w wysokości 8,80 m. 

wisła we włocławkuwisła na tamie

Po drugiej stronie tamy, właśnie od strony Wisły znajduje się też pomnik w kształcie krzyża, który upamiętnia miejsce w jakim wyłowiono ciało zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki. Jest on pamiątką jego męczeńskiej śmierci jaka miała miejsce 19 października 1984 roku, właśnie na tamie włocławskiej. Krzyż ten jest wykonany ze szkła i metalu, a w nocy jest on podświetlany. 

krzyż włocławekkrzyż na tamie

tablica przy krzyżu na tamie

Wcześniej schodząc z tamy i udając się w stronę krzyża, po lewej stronie znajdziemy też tablicę pamiątkową przedstawiającą miejsce męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - księdza, kapelana "Solidarności", obrońcy praw człowieka. 

tablica pamiątkowa popiełuszko

tablica pamiątkowa na tamie we włocławku

...