Istnieje wiele rodzajów placków. Plackiem nazywa się wypiek, który jest okrągły, płaski i zazwyczaj stanowi on bazę do wielu innych dań. Placki spożywa się głównie z nadzieniem słonym (warzywa, sosy) lub słodkim (owoce, dżemy). Placki piecze się na blaszce, patelni, grillu itp.
Wracając jednak do pytania, poniżej wymienię kilka rodzajów placków:
- Tortilla - placek robiony najczęściej z mąki pszennej lub kukurydzianej, w który zawija się słone nadzienie; placek ten pochodzi z kuchni meksykańskiej.
- Placki ziemniaczane - bardzo znane placki w naszej kuchni polskiej, ale nie tylko. Je się je jako samodzielne danie, ale też jako dodatek do zup czy innych dań. Placki te podawane z dodatkiem gulaszu nazywa się plackiem zbójnickim lub cygańskim.
- Naleśniki - placki lubiane przez dzieci, dzięki słodkiemu nadzieniu (dżem, cukier, krem czekoladowy). Zazwyczaj jedzone na śniadanie.
- Pancakesy - to naleśniki amerykańskie, które przygotowuje się z tych samych składników jak zwykłe naleśniki, ale dodaje się jeszcze środek spulchniający np. sodę, proszek do pieczenia lub drożdże. W przeciwieństwie do naleśnika, pancakesy są grube i mniejsze, ale nadal okrągłe. Tradycyjne pancakesy podaje się z kostką masła i syropem klonowym.
- Sodaczki - placki smażone z dodatkiem sody. Wyglądem mogą przypominać nieco naleśniki amerykańskie, ale są bardziej wytrawne w smaku. Zazwyczaj je się je same, a przygotowuje na bazie kefiru lub zsiadłego mleka. W kuchni rosyjskiej to danie nazywa się ołady.
- Bliny - rosyjskie naleśniki, które robi się na drożdżach. Podaje się je na słodko lub z dodatkiem ryb.
- Cebularz - placek pszenny, na którym kładzie się pokrojoną w kostkę i podsmażoną cebulę. To danie jest jednym z tradycyjnych dań w województwie lubelskim.
- Chaczapuri - placek gruziński, który zapieka się z serem lub z serem i dodatkami jak np. jajka, mięso, fasola.
- Omlet - miękki placek przygotowywany na bazie jaj, wody i soli. Może być podawany na słono z dodatkiem warzyw lub mięsa lub na słodko np. omlet biszkoptowy.