pytanie zadane 19 marca 2021 w Informatyka przez użytkownika Gość

Dostałam maila który nie miał wogóle treści, tylko w załączniku znajduje się plik o rozszerzeniu .eml. Ściągnęłam go na pulpit i nie mogę go niczym otworzyć, tylko otwiera mi sie jakiś program Poczta i woła o jakieś hasło i konfigurację. A podejrzewam ze w tym pliku jest treść maila którą miałam dostać.

Czym mogę otworzyć ten plik eml?

1 odpowiedź

odpowiedź 20 marca 2021 przez użytkownika
edycja 24 października 2022 przez użytkownika

Plik z rozszerzeniem .eml jest to po prostu plik z wiadomością e-mail. Jest obsługiwany przez programy obsługujące pocztę elektroniczna. W pliku eml zawarta jest wiadomość e-mail jako całość, czyli z załącznikami, obrazkami w treści maila oraz całym sformatowanym tekstem. Jest to o tyle wygodne, że można sobie taki mail zapisać z programu pocztowego lub webmaila na dysk komputera w celu zrobienia kopii poczty lub przeniesienia na inny komputer.

plik eml

W czym możesz otworzyć plik eml?

1. Webmail - gdy sprawdzasz pocztę przez przeglądarkę internetową (np. na wp, onecie czy gmail), wystarczy że klikniesz otwórz na pliku .eml, który znajduje się w załączniku wiadomości.

2. Programy pocztowe - wszystkie tego typu programy otwierają pliki .eml. Są to m.in. Microsoft Live Mail, MS Outlook, Thunderbird, Outlook Explress, BAT. Oczywiście jeśli są skonfigurowane w systemie. Jeśli tak nie jest, to system będzie próbował otwierać plik, przez domyślny program pocztowy zainstalowany w Windows 10 o nazwie "Poczta". Ale jeśli nie będzie na nim skonfigurowana skrzynka pocztowa, to nie da rady (tak było u Ciebie).

Dlatego plik eml, należy otworzyć w sposób inny, niż podane wcześniej.

Pierwszy sposób

Microsoft Word - tak, jeśli masz zainstalowany ten popularny program, możesz otworzyć za jego pomocą pliki .eml. Wystarczy że na pliku klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz Otwórz za pomocą -> Word. Wyświetli się całość wiadomości e-mail. Niestety darmowy Writer (z pakietu LibreOffice) czy systemowy Wordpad, co prawda też otworzą plik eml, ale będzie on zakodowany i niezbyt czytelny (choć surową treść wiadomości tez można odczytać).

Drugi sposób

Internet Explorer lub Microsoft Edge - można w tych programach otworzyć zawartość pliku eml, ale trzeba trochę taki plik zmodyfikować. A konkretnie chodzi o zmianę rozszerzenia pliku z .eml na .mht. Po zmianie plik .mht automatycznie otworzy się w przeglądarce internetowej Internet Explorer i zobaczysz jego zawartość.

komentarz 8 lipca 2022 przez użytkownika Gość
Drugi sposób najprostszy, tyle że raczej nie wyświetli załącznika, jeżeli jest tak iw pliku eml.

Trzeba po prostu zainstalować jakiegoś klienta poczty. Dla WinXP: Outlook Express. Dla Win7: "Poczta usług windows Live". Albo zwykły, "duży" Outlook. Albo Mozilla Thunderbird.
...