pytanie zadane 21 grudnia 2020 w Multimedia/RTV przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2020 przez użytkownika
edycja 21 grudnia 2020 przez użytkownika

Baterie AA (duże paluszki) i AAA (małe paluszki) i akumulatorki AA oraz AAA, różnią się od siebie głównie tym, że akumulatorki można wielokrotnie ładować, a baterie są jednorazowe. Inną istotną różnicą jest napięcie - akumulatorki mają 1.2V, a baterie trochę więcej bo 1.5V. Natomiast jeśli chodzi o wygląd, to właściwie się od siebie nie różnią.  W innym artykule opisuję różnice między bateriami AA i AAA, i tam wyglądem są już zauważalne. 

Tak wyglądają obok siebie bateria i akumulator AA (duży paluszek):

bateria i akumulator AA

Jak widać po samym oznaczeniu można odczytać, czy paluszek jest baterią czy akumulatorem.

Bateria AA:
AA-LR6 Size M - 1.5V

Akumulator AA:
Ni-MH Rechargeable AA R6NM 1.2V


Natomiast tak wyglądają przy sobie bateria i akumulatorek AAA (mały paluszek):

bateria i akumulator aaa

I tutaj również wizualnie nie widać różnicy, natomiast oznaczenia, się różnią.

Bateria AAA:
AAA LR03 1.5V

Akumulator AAA:
NH12 1.2V NIMH HR03

Ni-MH na akumulatorach oznacza są one wytworzone w technologii niklowo-metalowo-wodorkowej. Oczywiście najciekawszą rzeczą w akumulatorkach jest to, że można je wielokrotnie ładować w specjalnych ładowarkach lub w samych urządzeniach, gdzie są zainstalowane (jeśli urządzenia ma taką opcję), dzięki czemu nie trzeba ich za każdym razem wymieniać na nowe. Natomiast są one z reguły mniej żywotne (krócej będą zasilać urządzenia) niż baterie. Dlatego też praktycznie wszystkie urządzenia elektroniczne, mogą działać na bateriach i akumulatorach do wyboru i zamiennie.

Ciekawostka: akumulatory AA, mimo tego samego wyglądu mogą być nieznacznie grubsze, co można zauważyć przy montowaniu w niektórych urządzeniach elektronicznych.

...