Nazwy określające pracowników leśnych zamiennie określamy jako leśnik lub leśniczy. Jednak czy wiemy czym te nazwy się od siebie różnią? Czy leśnik i leśniczy to ten sam zawód, oznacza to samo? Czy wręcz przeciwnie? Poniżej opiszę i tym samym przybliżę Wam oba określenia.
Leśniczy to osoba, która pracuje w "Lasach Państwowych", czyli w Państwowym Gospodarstwie Leśnym, w Służbie Leśnej, czyli w nadleśnictwie. Do zakresu obowiązków leśniczego należy m.in. wykonywanie czynności:
- techniczno-gospodarczych,
- ochronnych,
- administracyjno-rachunkowych.
Leśniczy sprawuje opiekę nad lasami państwowymi (należącymi do Skarbu Państwa), jak i nad lasami prywatnymi. Zazwyczaj wykonuje pracę w terenie. Zdarza się, że leśnik pracuje i zwykle również mieszka w leśniczówce, która zazwyczaj znajduje się w środku lasy. Obecnie wiele takich budynków pełni funkcję hoteli lub restauracji, ze względu na swoje atrakcyjne położenie.
Stopnie nadawane w leśnictwie to (zaczynając od najwyższego):
1. Strażnik leśny
2. Nadleśniczy - kieruje nadleśnictwem
3. Zastępca nadleśniczego
4. Inżynier nadzoru
5. Leśniczy
6. Podleśniczy - nazywany też gajowym lub leśnikiem, podlega leśniczemu, często zamieszkuje w gajówce.
Leśnik to inna nazwa gajowego lub podleśniczego. Jest to pracownik Służby Leśnej. Do jego obowiązków należy wykonywanie zadań jakie poleci mu leśniczy. Często też leśnicy są pracownikami biurowymi.