pytanie zadane 29 sierpnia 2020 w Informatyka przez użytkownika Gość
Zna ktoś jakiś serwer do synchronizacji czasu w Windows 10? bo ten co jest standardowo nie słabo działa, bo mi się spóźnia 2 minuty w porównaniu do innych zegarków w tv czy telefonach.

1 odpowiedź

odpowiedź 29 sierpnia 2020 przez użytkownika
edycja 13 września 2021 przez użytkownika

Rzeczywiście standardowo (domyślnie) w systemie Windows 10 czas systemowy, synchronizuje się z serwerami Microsoftu. Adres tego serwera to:

time.windows.com

Teoretycznie nie powinno być nieścisłości, jeśli chodzi o dokładność godziny z tego serwera. 

Natomiast jeśli takie niedokładności występują, sugeruję ustawić jeden z serwerów udostępnionych przez instytucję państwową - Główny Urząd Miar. Serwery te pozwalają na synchronizację czasu w systemach komputerowych z oficjalnym czasem urzędowym w Polsce. Źródłem czasu serwerów jest cezowy zegar atomowy 5071A.

Adresy serwerów czasu GUM to:

tempus1.gum.gov.pl (adres IP: 194.146.251.100)
tempus2.gum.gov.pl (adres IP: 194.146.251.101)

Źródło czasu pobierane z powyższych serwerów pobierane są z państwowego wzorca jednostek miar czasu i częstotliwości. Z serwerów można korzystać bezpłatnie. Ponadto powyższe serwery synchronizacji czasu, są właściwymi do synchronizacji czasu w komputerach urzędowych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 marca 2004 w sprawie sposobów rozpowszechniania sygnałów czasu urzędowego i uniwersalnego czasu koordynowanego UTC.


Jak zmienić serwer synchronizacji w systemie Windows 10?

Klikasz prawym przyciskiem myszy na godzinie, która znajduje się w prawym dolnym rogu, na pasku zadań windowsa. Wybierasz Ustaw datę/godzinę i następnie z prawej strony Dodaj zegary dla różnych stref czasowych. Otworzy się okienko w którym przechodzisz do zakładki Czas z Internetu, klikasz Zmień ustawienia... i wpisujesz jeden z powyższych serwerów czasu

ustawienie serwera synchronizacji czasu windows 10

Po wpisaniu możesz od razu kliknąć w Aktualizuj teraz, aby system pobrał sobie aktualną godzinę z serwerów. Od teraz Twój system będzie miał czas najbardziej aktualny, który obowiązuje w Polsce.

komentarz 4 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Z tego tempusa słyszałem że najlepszy, też sobie go kiedyś w kompie ustawiłem
komentarz 26 października 2021 przez użytkownika Gość
A gdzie można zmienić częstotliwość aktualizację czasu z serwera? Tak żeby np system sprawdzał powiedzmy co 10 minut a nie jak standardowo w dłuższych odstępach czasu jak to jest domyślnie ustawione?
...