pytanie zadane 14 sierpnia 2020 w Historia przez użytkownika Gość
Jak sprawdzić do jakiego pokolenia należą ja, a do jakiego np. moje dzieci czy rodzice?

1 odpowiedź

odpowiedź 14 sierpnia 2020 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Każde pokolenie ludzi ma jakąś nazwę nadaną przez społeczność ludzi z całego świata. Dzięki nadaniu im różnych nazw możemy dowiedzieć się kilku interesujących faktów o nas samych i o innych. Każde pokolenie różni się od poprzedniego różnymi cechami związanymi z urodzeniem, tworzeniem i prokreacją. Poniżej zobaczysz do jakiego pokolenia Ty należysz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniami jakie są w nim podane. 

Zazwyczaj mówi się o pokoleniach: X, Y, Z. I choć tu alfabet się kończy, to pokolenia się nie kończą. Są już nowe nazwy dla kolejnych pokoleń pochodzące z alfabetu greckiego, a mianowicie: pokolenie alfa czy pokolenie betadzieci. 

pokolenia

Pokolenie X/ pokolenie PRL
Tak nazywa się osoby urodzone w latach 1965 - 1979.
Mówi się o nich, że są to osoby zagubione w chaosie współczesności, szukające sensu własnego życia. Symbol X oznacza niewiadomą. 
Inne nazwy określające to pokolenie to: pokolenie PRL, pokolenie przełomu. 

Pokolenie Y/ Millenialsi
Tak nazywa się osoby urodzone w latach 1980 - 1994.
To osoby, które oswoiły się z nowinkami technologicznymi i potrafią z nich korzystać na co dzień. Mają znajomych na całym świecie, dzięki internetowi, charakteryzują się dużą pewnością siebie, dobrze wykształceni, ceniący jakość życia a nie ilość posiadanych rzeczy w życiu. Te osoby chętniej zakładają własny biznes niż chodzą do pracy 'na etat'. 
Inne nazwy określające to pokolenie to: cyfrowe pokolenie, następna generacja. 

Pokolenie Z/ generacja Z/ pokolenie internetowe
Tak nazywa się osoby urodzone w latach 1995 - 2009. 
technologię traktują jako główne źródło poszerzania wiedzy o świecie. Ponieważ dla nich internet istnieje od zawsze stworzyli oni nawet własne słownictwo z tym związane. Osoby te są przedsiębiorcze, dzielą się wiedzą w internecie, są otwarci i bezpośredni, nie lubią pisać ręcznie. Dorosłe osoby często zmieniają pracę, chcąc mieć coś własnego. Mają wysokie wymagania. 
Inne nazwy określające to pokolenie to: ciche pokolenie, generacja @.

Pokolenie Alfa
Tak nazywa się osoby urodzone w 2010 roku i później. 
Osoby urodzone w tych latach, to najprawdopodobnie osoby, które już przed swoimi drugimi urodzinami mają do czynienia z elektroniką (laptopy, smartfony, elektroniczne zabawki/gadżety). 

Pokolenie C/ generacja C
To połączenie wszystkich osób urodzonych po 1995 roku, czyli pokolenie Z i pokolenie alfa. Na osoby takie mówi się, że są permanentnie podłączone do internetu. Ta grupa ludzi jest podobnie najmniej pewną siebie grupą ludzi i najmniej zadowoloną z życia generacją po II wojnie światowej. To osoby bardzo skupione na sobie, którzy nie budują wzajemnych zobowiązań. Spędzają oni dziennie około 5-6 godzin w internecie, preferują wirtualne spotkania ze znajomymi, są mniej samodzielni, niż osoby z pokolenia Y. 
Inne nazwy określające to pokolenie to: ekranolatki, pokolenie mobilne, igenersi, pokolenie z głową w dół (ciągle wpatrzone w ekran smartfonów). 

...