pytanie zadane 13 sierpnia 2020 w Motoryzacja przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 13 sierpnia 2020 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2021 przez użytkownika

W każdym samochodzie na panelu tablicy rozdzielczej znajdującym się za kierownicą znajduje się ikonka dystrybutora paliwa. Tuż obok tej ikonki widnieje strzałka, która znajduje się z prawej lub lewej strony dystrybutora. Strzałka ta oznacza, z której strony mamy w samochodzie wlew paliwa

strzałka paliwa przy samochodzie

Umieszczenie takiej strzałki jest bardzo praktyczne i pomocne, gdyż od razu 'mówi' nam z której strony musimy podjechać tankując paliwo na stacji benzynowej. Nie jest to trudne do zapamiętania jeśli jeździmy cały czas jednym samochodem, ale gdy często je zmieniamy czy jeździmy samochodami innych osób, to warto spojrzeć na strzałkę, by wiedzieć z której strony mamy wlew paliwa w samochodzie. Jest to szczególnie ważne dla młodych kierowców, którzy prócz tego, gdzie wlać paliwo w swoim samochodzie muszą pamiętać jeszcze o wielu innych rzeczach. 

Prócz strzałek jest jeszcze jedna zasada tego, z której strony mamy wlew. Przeważnie auta produkowane w Europie mają wlew paliwa z prawej strony, zaś te produkowane w Azji z lewej. Trzeba jednak wiedzieć, że zasada ta nie zawsze jest regułą i istnieją wyjątki. 

Ciekawostka:
Samochód Jaguar XJ6 miał dwa wlewy paliwa, zarówno z prawej, jak i lewej strony. Nie było więc myślenia, ani patrzenia na to, z której strony musimy podjechać, by zatankować. 

...