pytanie zadane 11 sierpnia 2020 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 sierpnia 2020 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Odróżnienie od siebie poszczególnych rodzajów zbóż nie jest trudne dla rolnika, ale może stanowić problem dla laika w tym temacie. Oczywiście nazwy zbóż możemy kojarzyć, ale nie koniecznie potrafilibyśmy dopasować nazwę z wyglądem danego zboża. Dlatego też poniżej wymienię jakie są zboża i czym się od siebie różnią. Skupię się raczej na zbożach uprawianych w Polsce. Z takich zbóż później są robione różne rodzaje mąki.

Zboża należą do grupy traw, dokładniej wiechlinowatych, które zawierają dużą ilość wartości odżywczych, skrobię, białka, witaminy i składniki mineralne, dlatego też są podstawą żywienia człowieka od dawien dawna. Zboża składają się głównie ze źdźbła i kłosa (wiechy), które zawiera nasiona, czyli ziarna. Niektóre rodzaje zbóż posiadają również ości, czyli cienkie wąsiki wystające z kłosa.

Jak zatem odróżnić od siebie poszczególne rodzaje zbóż, jeśli większość z nich jest podobnie zbudowana? Poniższe zdjęcia oraz opis pomogą wam w rozpoznaniu co to za zboże.
 

1. Pszenica
Jest to najpopularniejsze zboże rosnące w Polsce, z którego ziaren robi się mąkę pszenną.
* Pszenice poznamy po tym, że ma tylko źdźbło i kłos, a nie ma ości. 
Odmiany pszenicy: pszenica durum (twarda), orkisz.

pszenica


2. Żyto
Jest to najbardziej odporne zboże rosnące w naszym kraju. Jest ono odporne zarówno na suszę, jak i na mróz, dlatego też często wysiewa się zboże jesienią. 
* Żyto poznamy po tym, że rośnie wysokie i jest skłonne do wylegania na polu (przewraca się pod wpływem działania warunków atmosferycznych), posiada ości wychodzące z kłosa, ma bardziej szarozielony kolor niż pszenica.


3. Pszenżyto
Jest to połączenie żyta z pszenicą.Polska jest największym producentem tego zboża. 
* Pszenżyto poznamy po tym, że ma ono kolor żyta, czyli szarozielony i nie ma ości tak jak pszenica.

pszenżyto


4. Jęczmień
Używane głównie do produkcji słodu, kasz i znane w postaci proszku z młodych pędów jęczmienia bogatych w składniki odżywcze. 
* Jęczmień poznamy po tym, że wygląda jak żyto, ale ma bardziej słomkowy kolor, bardzo długie ości, które są bardziej rozszerzone, rozłożyste. 


5. Owies
Jest to najbardziej bogate w składniki odżywcze zboże, znane najbardziej pod postacią płatków owsianych, które mogą być bazą do owsianki czy składnikiem placków. 
* Owies poznamy po tym, że jego kwiatostan, kłos jest rozłożysty i ma postać wiechy, nie jest zbitym kłosem jak w przypadku poprzednich rodzajów zbóż. 

owies


6. Proso
Mało znane i rzadko wysiewana zboże w Polsce, częściej w Azji. Z jego ziaren robi się kaszę jaglaną, płatki jaglane. Sieje się je głównie w Afryce.
* Proso poznamy po tym, że jego kłos składa się z ziarenek w kształcie kuleczek, rozłożystym kłosie, rozłożysta wiecha, często zwisła. 

proso


7. Kukurydza
To również znane w Polsce i uprawiane zboże, które zostało sprowadzone do nas prawdopodobnie z Rumunii lub Węgier w XVIII wieku. Najbardziej znane danie z kukurydzy to oczywiście popcorn. Obecnie istnieje wiele odmian kukurydzy, której ziarna mogą mieć różne kolory np. żółty, czerwony, niebieski, czarny, różowy. 
*Kukurydzę poznamy po tym, że jej ziarna są schowane w kolbie, która otoczona jest liśćmi, jej łodyga jest dość gruba i twarda w porównaniu do wyżej opisanych zbóż. 

pole kukurydzy


8. Ryż
Ryż jest bardzo popularnym zbożem spożywanym w naszym kraju, lecz nie jest tu uprawiany, ze względu na warunki klimatyczne. Istnieje wiele odmian ryżu, ale z reguły zboża te są do ciebie podobne. Najcenniejszy z nich jest ryż brązowy, najpowszechniejszy ryż biały, najbardziej odżywczy ryż parboiled. 
* Ryż poznamy po tym, że rośnie w wodzie, ma kłos, w którym znajduje się około 30-100 ziaren, płaskie kłosy.

ryż


9. Sorgo
To zboże, które sieje się w Afryce, w Polsce wcale lub bardzo rzadko. Zboże to jest odporne na suszę. Robi się z niego kasze i mąki. 
* Sorgo podobne jest do komosy ryżowej, która jednak nie jest zbożem. 

sorgo

...