pytanie zadane 22 lipca 2020 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 lipca 2020 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Nie wiem ile osób z Was, czytających ten wpis, było dzieckiem w latach '90, ale ja tak. Jeśli i Ty też to na pewno jadłeś/aś różne pyszne łakocie, których obecnie już nie ma w sklepach albo można je spotkać bardzo rzadko. Przyznam, że ja za paroma słodyczami, przekąskami bardzo tęsknię, niestety nie wiem czy w ogóle ktoś je jeszcze produkuje. Natomiast poniżej stworzyłam listę takich produktów spożywczych, które można znaleźć również i dziś na sklepowych półkach, a które przypominają mi dzieciństwo.

Oto lista najbardziej popularnych produktów spożywczych z lat '90 (głównie słodyczy). Zobaczcie czy są na tej liście rzeczy, które Wy lubiliście, a może coś byście jeszcze dodali? 

1. Guma Turbo
To najbardziej znana wówczas guma do żucia. Zapach gumy Turbo ten sam do dziś, jednak moim zdaniem jej smak jakoś szybciej się kończy. Do gumy nieodłączny dodatek, czyli obrazek z autem lub komiksem Kaczora Donalda.
Guma kupiona w sklepie Żabka za około 0,50 gr.

guma Turbo

2. Guma Pola
Moja ulubiona guma z dzieciństwa. Różowy kwadrat o pięknym zapachu, a w środku również obrazek, tym razem z lalkami (jeśli dobrze pamiętam). Niestety dawno nie widziałam jej w żadnym sklepie...

3. Guma Shock
Tę kwaśną gumę jadł chyba każdy? Kto z Was je lubił i wytrzymał smak bardzo kwaśnego soku wylewającego się po rozgryzieniu gumy? 
Guma kupiona w Żabce za około 0,50 gr.

guma shock

guma shock po rozgryzieniu

4. Guma kulka
Znane z dzieciństwa kolorowe gumy kulki, które rzadko kiedy kupowało się w całym pasku, najczęściej na sztuki. Plusem była baaardzo niska cena (wówczas 0,10 gr/sztukę), zaś minusem to, że szybko traciły swój smak. Wiem, że dziś również można spotkać je w sklepach.

5. Czekoladowe gwiazdki Milky Way
To malutkie, drobne gwiazdki zrobione z czekolady i schowane do małej niebieskiej torebeczki. Popularne kiedyś, a i  dziś do znalezienia w sklepie. 

6. Chipsy Tacos Chio
Moje ulubione chipsy z dzieciństwa, prócz tych poniżej, których nie mogę nigdzie już dostać. Zawsze zakładane na palce jak pierścionki i tak jedzone. I ten smak...
Dziś można je kupić w Żabce i okazjonalnie w Biedronce.

chipsy chio Taccos

7. Chipsy Bacon snacks
Najlepsze jakie kiedykolwiek jadłam chipsy, choć kukurydziane. W internecie znalazłam tylko zdjęcie ich opakowania. Szkoda, że już ich nie produkują.

8. Chrupki Flips bekonowe
Wiem, że były jeszcze różne inne smaki tych kukurydzianych chrupek, ale te były zdecydowanie moje ulubione. Dziś nigdzie nie można ich dostać. Kto z Was też je lubił? 

9. Murzynki - ciepłe lody
To jadł chyba każdy. Pianka w wafelku do lodów i często polana czekoladową polewą. Dziś również można je kupić w cukierniach i sklepach spożywczych. 

10. Lizak Hit
Czekoladowy lizak, który czasem się ciągnął jak guma, a czasem był kruchy. W sklepie można go było poznać po żółtym papierku, a sam lizak miał kształt płaskiego prostokąta. Co więcej papierek zawiązany był na górze lizaka, a nie poniżej obok patyczka (który posiadał dziurkę). 
Dziś te lizaki również można dostać w sklepach.

11. Kakao ColaCao
Najbardziej znane kakao dla dzieci w latach '90. Sprzedawane było w plastikowym słoiku z żółta nakrętką. Dziś chyba oryginalnego ColaCao nie sposób spotkać, ale jest wiele jego 'podróbek'. 

12. Soczek Capri w woreczku
Popularny wówczas soczek do picia w woreczku ze słomką znajdującą się na tyle opakowania. Wystarczyło wbić słomkę w oznaczone miejsce i już można się było cieszyć smakiem pomarańczy lub wieloowocowym.
Soczek kupiony w osiedlowym sklepie za około 2,50 zł.

soczek capri w woreczku

capri sok w woreczku ze słomką

13. Mleczko z tubki z kotkiem
Przeważnie występujące w smaku waniliowym, pyszne mleczko z tubki, które można było jeść wszędzie. Mleczko skondensowane w tubce można dostać i dziś w wielu sklepach i w wielu smakach. A jeśli ktoś go nie dostanie zawsze może zrobić swoje domowe mleczko z tubki. 
Ja kupuje je często w Lewiatanie za około 3,50 zł.

14. Słomki z oranżadą w środku
Długie około 30 cm cienkie, kolorowe słomki, a w środku musujące granulki oranżady. Kto ich nie jadł? Wówczas kosztowały około 0,10 gr. Dziś również można je dostać w sklepach. 

15. Wata cukrowa w woreczku
Pamiętam jak dziś odważoną ilość waty cukrowej sprzedawanej w szczelnie zamkniętych woreczkach. Zawsze tylko biała, a dziś można kupić prawie każdy jej kolor. Różnica taka, że zamiast woreczka jest plastikowy kubeczek.

16. Andruty
To cieniutkie, okrągłe wafle, które łamią się pod naszym leciutkim już naciskiem. Andruty, zwane też oblatami można kupić również dziś.
Te ze zdjęcia kupione akurat w Netto za około 1,50 zł.

17. Baton Picnic
Pyszny baton będący połączeniem wafla, chrupek, bakalii i czekolady. Zamknięty w żółtym opakowaniu. Dziś nie można go już chyba nigdzie kupić.

18. Baton Alibi
Opakowanie bardzo podobne do Picnica, ale w środku jeszcze spora dawka karmelu. 

19. Wafelek Rallye
Kruchy wafelek przekładany kremem i polany czekoladą. Pamiętam do dziś jego słodkość. Niestety nie wiedziałam go w żadnym sklepie. 

20. Lizaki z kwiatkiem
Słodkie lizaki ze wzorem kwiatka lub pomarańczy na środku. Małe i duże do kupienia również dziś.

21. Lody wodne
Lody wyciskane z woreczka, które na początku ledwo się trzymało w palcach z powodu zimna. Pyszne i zawsze kapiące na koszulę. Koszt takiego wodnego loda to kiedyś około 0,50 gr. Dziś również można je kupić, ale już nie na sztuki a w większych opakowaniach. 

komentarz 19 września 2021 przez użytkownika Gość
Do tego bym dodała PoloCokte która jest produkowana przez firmę zbyszko. Też nie razi widzę ją w sklepach i czasami z sentymentu kupie. Choć ta obecna jest o niebo lepsza niż ta za PRL.
...