pytanie zadane 16 lipca 2020 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 lipca 2020 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Ostatnio bardzo popularną zabawką dla chomików są labirynty dla chomika. Pełno jest tego w internecie - różne konstrukcje, kolory i atrakcje dla tych małych gryzoni jakie pojawiają się skłoniły i mnie do zrobienia swojego labiryntu dla chomiczka. Jeśli i Waszemu gryzoniowi znudzi się już bieganie w tunelach czy kręcenie się w kółku - elementach wyposażenia dla chomika, to zróbcie mu taki właśnie labirynt z przeszkodami. To mnóstwo zabawy zarówno dla chomika, jak i dla Was. Zobaczcie jaki labirynt przygotowałam.

Do wykonania labiryntu dla chomika potrzebowałam:

- kartony,

- klej na gorąco,

- słomki,

- nożyczki.

- nożyk do papieru,

- rolki od papieru toaletowego lub ręcznika papierowego,

- kule szklane (opcjonalnie),

- kuleczki filcowe (opcjonalnie).

Karton jaki miałam był długi, nie pamiętam od czego, ale przecięłam go na pół, żeby był takich wymiarów jak na zdjęciu widać; wyszło pewnie coś około 20 x 30 cm (wymiary nie są tak ważne). Przygotowałam dwa takich wymiarów poziomy. 

karton otwarty

W dolnym z nich na środku wycięłam nożykiem do papieru otwór będący drzwiami. 

kartonowe pudełko

Z kawałków kartonu, pudełka po pieluszkach dokładnie, wycięła dwie ścianki i umocowałam je do podłoża kartonu klejem na gorąco. Na jednej z dłuższych ścianek dokleiłam rolkę po papierowym ręczniku, a na jego środku wcześniej wycięłam dziurę. Między ściankami na środku przykleiłam klejem na gorąco przecięte na pół plastikowe słomki. Dolny poziom labiryntu dla chomika prezentuje się tak:

labirynt dla chomika

Na górnym poziomie umieściłam trzy ścianki z kartonu, dwa kawałki obciętej rolki po papierze oraz dużą rolkę, która została mi po skończeniu się szerokiej taśmy klejącej. Dodatkowo w tym poziomie zrobiłam również dziurę i do jej środka wsadziłam pół rolki po papierze toaletowym. Dziura ta ma służyć do zejścia chomika na parter labiryntu.

labirynt dla chomika

Chomik zaczyna swoją wędrówkę od góry, po czym schodzi na dolny poziom i wychodzi drzwiczkami. Po drodze napotyka przeszkody, tunele, otwory, przez które musi przejść, by się wydostać. Jak chomik znajdzie się już na dolnym piętrze, to górę zdejmujemy. Dodatkowo można na poszczególne ścieżki labiryntu dla chomika wsypać np. filcowe kuleczki lub szklane kule do popychania czy omijania. 

piętrowy labirynt dla chomika

chomik spacerujący po labiryncie

...