seohost
pytanie zadane 10 lipca 2020 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2020 przez użytkownika

Często będąc na spacerze w parku czy w lesie, a nawet w przydomowym ogródku możemy spotkać babkę, powszechnie zwaną lancetowatą. Poznajemy ją po szerokich zielonych liściach i charakterystycznej łodydze z kwiatem na końcu. Jednak są dwie takie rośliny i nie zawsze tak o której mówimy jest tą o którą nam chodzi. Zatem czas wyjaśnić czym one różnią się od siebie. 

z

Babka lancetowata ma długie i wąskie liście i głównie po liściach możemy ją odróżnić od babki zwyczajnej, której liście są szerokie i krótkie. Znacznie częściej spotykamy właśnie ten drugi rodzaj babki. 

Babka lancetowata, zwana również babką wąskolistną lub określana jako języczki polne ma wiele właściwości. Zawiera pektyny, garbniki, sole mineralne, flawonoidy oraz kwas cynamonowy i waniliowy. Jako środek leczniczy używa się jej liści i łodyg - przykładać można liście na drobne skaleczenia, po ukąszeniu przez owady (często dlatego określa się liście babki jako 'zielony plaster'). Poza tym młode liście babki lancetowatej można jeść dodając je np. do sałatek. 
Gdzie rośnie? - łąki, pola, pastwiska, zbocza. 

Babka zwyczajna zwana też większą to znacznie częściej spotykana przez nas roślina, uważana za chwast. Mimo to liście babki zwyczajnej również mają lecznicze właściwości. Pomagają m.in. się odprężyć, rozkurczają mięśnie, leczą otarcia i małe rany. Podobnie jak babka lancetowata liście tej również zmniejszają obrzęk po ukąszeniu przez owady np. pszczoły. 
Gdzie rośnie? - łąki, przydroża, pastwiska, ugory, rowy. 

...