pytanie zadane 7 lipca 2020 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lipca 2020 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

W naszym niełatwym języku polskim jest wiele słów, które trudno wymówić. Na takich łamańcach językowych może poplątać sobie język nie tylko obcokrajowiec, ale i rodak. Zobaczcie jakie nazwy miejscowości w Polsce są najtrudniejsze do wypowiedzenia. Bez zająknięcia nazwy te wypowiadają pewnie jedynie mieszkańcy tych miejscowości. Nazwy ułożone w kolejności alfabetycznej. 

1. Brzyskorzystewko - woj. kujawsko-pomorskie
Miejsce to jest właściwie osiedlem mieszkaniowym pracowników Pałuckiej Hodowli Roślin i znajduje się około 5 km od Żnina. Mieszka tu ponad 714 osób. W miejscowości znajduje się dwór wraz z parkiem pochodzące z 1873 roku. 

2. Dzierzążenko - woj. wielkopolskie
Mieszka tu około 170 osób. Jest to wieś położona w gminie Złotów. 

3. Dzierzążnia - woj. mazowieckie
Nazwa podobna do pozycji numer 2 jednak znajdująca się w innym województwie w Polsce. Wieś tę zamieszkuje około 426 osób.  Przez miejscowość przepływają rzeki: Dzierzążnica i Płonka. 

4. Ejszeryszki - woj. podlaskie
Wieś leży niedaleko granicy z Litwą i mieszka w niej około 81 osób. 

5. Jazgarzewszczyzna - woj. mazowieckie
Jest to wieś, która swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie ludziom o nazwisku Jazgarzewski, którzy niegdyś tu mieszkali. Obecnie wieś zamieszkuje około 328 osób.

6. Kiekskiejmy - woj. warmińsko-mazurskie
Nazwę tę trudno wymówić, ale równie trudno jest ją zapisać, szczególnie w jej środkowej części. Mieszka tu około 57 osób.

7. Murzasichle - woj. małopolskie
Tę wieś znajdującą się na Podhalu zamieszkuje 1415 osób. Miejscowość leży niedaleko Zakopanego, więc jest częstym miejscem odwiedzanym przez turystów. Nazwę wymawia się oddzielając r od z, czytamy je oddzielnie, a nie razem jak rz. Nazwa wzięła się z połączenia słów Mur za Sichłą (rzeką). 
W Murzasichlu urodziły się takie osoby jak:

- Stanisław Łukaszczyk - polski biatlonista
- Stanisław Gał - fotograf i działacz kultury
- Józef Górski - plastyk, projektant szkła artystycznego

8. Poźrzadło - woj. lubuskie
Miejscowość leżąca w powiecie świebodzińskim. Mieszka tu około 118 osób. 

9. Rejsztokiemie - woj. podlaskie
Miejscowość ta posiada również litewska nazwę Raistiniai. Była to niegdyś wieś królewska. 

10. Szymankowszczyzna - woj. mazowieckie
Mieszka tu około 94 osób. 

11. Tauroszyszki - woj. podlaskie
Wieś leżąca na Podlasiu znajdująca się niedaleko granicy z Litwą. Wieś ma też litewską nazwę Taurusiskês. Nazwa pochodzi słowa tauras znaczącego bawół lub od słowa taurus oznaczającego dobry, szlachetny. 

12. Użmauda - woj. podlaskie
Nazwa tej miejscowości wzięła się od połączenia dwóch słów: malda - modlitwa i - za. Na stałe mieszka tu około 24 osób. Niedaleko położone jest Jezioro Mauda i ze względu na to prężnie działa tu agroturystyka. 

13. Wieczfnia Kościelna - woj. mazowieckie
Wieś ta liczy sobie około 331 mieszkańców. Znajduje się tam klub piłkarski 'Wieczfnianka'. Tu urodziła się zona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - Barbara Stanisława Drapczyńska.

14. Wierzchosławiczki - woj. dolnośląskie
Wieś licząca sobie około 54 mieszkańców i leży w Sudetach. 

15. Żdżanne - woj. lubelskie
W miejscowości tej płynie rzeka Siennica. Miejscowość ta nosiła w swojej historii inne nazwy m.in.: Dzadzane, Zdzanne czy Żdzanne. 
 

...