pytanie zadane 6 maja 2020 w Nauka i technika przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 6 maja 2020 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Dziś na temat nauki wiemy bardzo dużo. Zaglądamy do gazet, telewizji, na strony internetowe, w telefony, aplikacje itp. i czytamy, że XY odkrył coś, a inny wynalazł to czy tamto. Zazwyczaj wiemy kim byli ci wielcy naukowcy, znamy ich choćby z widzenia lub ze słyszenia, może coś nawet o nich czytaliśmy. Natomiast czy wiecie, że niektórzy z nich byli niepełnosprawni? Tak, tak zajmowali się nauką mimo swoich 'ułomności', mimo tego, że według niektórych mogli być uważani za 'innych' czy gorszych. Spójrzcie na poniższą listę, a przekonacie się, że niektórych, jak nie wszystkich, z pewnością znacie, albo znacie ich odkrycia. 

1. Stephen William Hawking
Tego naukowca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale jeśli go nie znacie to Hawking był astrofizykiem, kosmologiem, fizykiem teoretycznym, który zajmował się głównie badaniem czarnych dziur i grawitacją kwantową. Poświęcił tylko na to aż 40 lat swojego życia. 

Stephen Hawking chorował na ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, ale mimo to nie pozwolił, by jego mózg przestał pracować. Dzięki takiemu zaangażowaniu przeżył 76 lat. 

2. Edwin G. Krebs
To lekarz i biochemik, który najbardziej jest znany z odkrycia odwracalnej fosforylacji białek i jej roli biologicznej. Edwin Krebs cierpiał na głuchotę, ale mimo to za swoje osiągnięcia dostał w 1992 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

3. Oliver Sacks
Znany neurolog, profesor neurologii Uniwersytetu Columbia oraz autor książek popularnonaukowych. Sacks cierpiał na zespół psychopatologiczny, czyli na chorobę Charles'a Bonneta. Objawiała się ona złożonymi halucynacjami wzrokowymi. 

4. Temple Grandin
To doktor zootechniki, a także profesor na Uniwersytecie Colorado State. Choruje na autyzm, ale to nie przekreśliło jej kariery, a wręcz odwrotnie. Dzięki temu, że zaczęła cierpieć na autyzm, zaczęła też więcej o nim czytać, dowiadywać się, badać itp. przez co stała się również autorką bestsellerów skierowanych głównie na tematykę autyzmu właśnie. 
Poza tym Grandin jest również konsultantką przemysłu mięsnego ds. zachowania zwierząt. 

5. John Cornforth
Cornforth był chemikiem, który otrzymał Nagrodę Nobla za prace nad stereochemią reakcji katalizowanych przez enzymy. John Cornforth cierpiał na głuchotę

6. John Nash
To ekonomista i matematyk, który jak poprzednik, również otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomi. Nash chorował na schizofrenię paranoidalną, a mimo to nie przerwał swoich badań nad teorią gier. To on wprowadził koncept równowagi w grach niekooperacyjnych. 

7. Geerat J. Vermeij
To paleontolog i paleobiolog, który stworzył teorię mezozoicznej rewolucji morskiej. W swojej działalności zawodowej otrzymywał wiele nagród, a jedną z najważniejszych była nagroda im. amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (NAS). Vermeij był niewidomy, wzrok stracił jako 3-letnie dziecko. 

8. Thomas Alva Edison
To znany na całym świecie i chyba wszystkim bez wyjątku wynalazca. Poza tym był on również przedsiębiorcą. Założył patent na ponad 1000 swoich wynalazków, do których zaliczała się m.in. żarówka, a także założył prestiżowe czasopismo naukowe Science. Thomas Edison cierpiał na głuchotę, która pojawiła mu się jako powikłanie po szkarlatynie. 

komentarz 28 października 2021 przez użytkownika Gość
Nie no Hawking byl bezapelacyjnie niesamowity. Facet pracy ruszać jedynie powieką żeby się komunikować że światem wykładać na uczelni i prowadzić badania naukowe z fizyki to ewenement na skalę światową. To pokazuje że mózg może wszystko, nawet jeśli reszta mieć działać. Szkoda że już nie żyje.
...