pytanie zadane 25 kwietnia 2020 w Informatyka przez użytkownika Gość

Mam pytanie jak mogę zmienić katalog w wierszu poleceń cmd? Mam program w którym muszę coś zrobić, ale trzeba odpalić to w konkretnym folderze. Tylko jak wejdę w cmd to wyskakuje mi od razu lokalizacja C:\Users\Komp> a to nie jest ta ścieżka w której mam rozpakowany program. 

Jakimi poleceniami przejść do katalogu z programem którym jest np. na dysku D:???

1 odpowiedź

odpowiedź 25 kwietnia 2020 przez użytkownika
edycja 2 stycznia 2022 przez użytkownika

W popularnym windowsowskim wierszu poleceń (cmd), używa się poleceń znanych ze starego dobrego DOSa. Wiersz poleceń jest tak jakby jego następcą w najnowszych systemach Microsoftu.

A więc po kolei.

Najpierw musisz zmienić literę dysku. Gdy uruchamiasz cmd, startowo uruchamiana jest ścieżka Twojego konta lokalnego w systemie, na dysku C. Musisz ją zmienić, jeśli chcesz operować na dysku D, wpisujesz po prostu polecenie:

d:

W tym momencie przełączyło Cię na dysk D, lub inaczej mówiąc wszedłeś na dysk D. Następnie wpisujesz polecenie, które połączy Cię z określonym katalogiem. W przykładzie stworzyłem dwa katalogi - katalog1 i katalog2. Żeby wejść do określonego katalogu należy użyć polecenia cd

cd katalog1

W tym momencie jesteś w katalogu D:\katalog1> Jeśli chcesz jednak z niego wyjść i wejść w katalog2, używasz polecenia cd .., którym wychodzisz z katalogu piętro wyżej i następnie cd i nazwa katalogu, żeby do niego wejść:

cd ..
cd katalog2

teraz wszedłeś w drugi katalog. W ten sam sposób, możesz wejść w katalog programu który potrzebujesz uruchomić.

Tak oto wyglądał przebieg powyższych operacji, na poleceniach w wierszu poleceń:

zmiana katalogów w cmd

Dodatkowo warto znać dwa inne polecenia:

cd\ - zmiana bieżącego katalogu na główny
dir - wyświetla strukturę katalogów i plików w aktualnym katalogu

komentarz 18 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Ale mi się przypomniały dawne czasy w szkole się tego uczyliśmy w DOSie. I co najciekawsze po wielu latach nadal to działa w najnowszym windowsie 10 :) Tylko teraz nazywa się to CMD lub wiersz poleceń.
...