pytanie zadane 11 kwietnia 2020 w Nauka i technika przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 kwietnia 2020 przez użytkownika

Kryształy kiedyś robiło się z soli, ale w bardzo podobny sposób można zrobić je z boraksu. Czym jest boraks i jak zrobić z niego kryształy, szybciej niż z soli kuchennej? O tym poniżej. 

A więc zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest boraks? Boraks to sól sodowa kwasu borowego. Jest to związek chemiczny nieorganiczny, zwany też tetraboranem sodu. Tworzą go bezbarwne małe kryształki, które są rozpuszczalne w wodzie. Powszechnie stosuje się go jako środek ułatwiający lutowanie, wykorzystuje się go w produkcji ceramiki, szkła, wełny szklanej, ale również dodaje się go do detergentów, głównie wybielaczy, do produktów zwalczających insekty oraz jako środek czyszczący.
Boraks, dzięki któremu będziemy robić kryształy wygląda tak:

boraks do kryształów
-Jak widać jest to biały proszek, bez zapachu, który rozpuszczalny jest w wodzie-

Jak zrobić kryształy z boraksu? Kryształy z boraksu robi się bardzo łatwo i szybko. Do ich wykonania potrzebne będą:

- boraks,
- gorąca woda,
- druciki kreatywne,
- nitka,
- ołówek lub kredka,
- nożyczki,
- słoiki,
- barwniki spożywcze (opcjonalnie). 

zestaw do zrobienia kryształów z boraksu

Do dzbanka lub garnka wlewamy gorącą wodę, a następnie rozpuszczamy w niej kilka łyżek stołowych boraksu. Ilość łyżek jaką należy wsypać jest różna, ogólnie sypiemy tyle łyżek, aż zauważymy, że boraks się już nie rozpuszcza. Sypiemy łyżka po łyżce i po każdym dodaniu porcji mieszamy, aż do rozpuszczenia. Jak zauważymy, że proszek nie chce się już rozpuszczać, wówczas zaprzestajemy sypać. 

sypanie boraksu

Teraz przelewamy wodę z boraksem do słoiczków, tak mniej więcej do 3/4 ich wysokości. Do każdego słoiczka dodajemy inny barwnik spożywczy, jeśli chcemy mieć kolorowe kryształy. Po dodaniu barwnika, całość dokładnie mieszamy. 

czerwony barwnik spożywczy

Z drucików kreatywnych lub grubej wełny możemy uformować dowolny kształt, jaki chcemy by miały nasze późniejsze kryształy. Druciki są super opcją, ponieważ, na ich włoskach kryształki będą osadzały się łatwiej, niż na gładkiej nitce. 

druciki kreatywne do kryształów

Teraz na drucik zawiązujemy jeden koniec nitki, a drugi koniec zawiązujemy na ołówek bądź kredkę. Drucik na nitce zanurzamy w kolorowym roztworze z boraksu. Całość odkładamy na kilka godzin bądź na dobę. 

hodowla kryształów z boraksu

My wyjęliśmy nasze kryształy po około 5-6 godzinach. Powiesiliśmy je następnie na całą noc na zazdrostce od firanek kuchennych, by całkowicie wyschły. Na drugi dzień nasze kryształy z boraksu wyglądały tak:

kryształy z boraksu

kryształ z boraksu

...