pytanie zadane 7 kwietnia 2020 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 kwietnia 2020 przez użytkownika
edycja 3 lipca 2023 przez użytkownika

Kraby to skorupiaki, które raczej nie kojarzą się z występowaniem w naszym kraju, a jednak kraby w Polsce również żyją. Występują one w Morzu Bałtyckim oraz z rzekach, więc podczas pobytu nad tymi zbiornikami wodnymi warto się dokładnie przyjrzeć, a może je spotkacie.

Tych biegających bokiem skorupiaków w Polsce mamy trzy gatunki. Są to:

1. Krab brzegowy - inaczej raczyniec jadalny, który prowadzi nocny tryb życia. Można go spotkać ujściach południowego wybrzeża. Ma on około 6 cm długości. Poławia się go w celach konsumpcyjnych

krab brzegowy

2. Krab wełnistoszczypcy - pochodzi z Chin i lubi przesiadywać w norach znajdujących się dnie słodkich wód. Jego nazwa wzięła się od futerka jakie znajduje się na szczypcach, lecz występuje ono wyłącznie u samców samców. Ma on długość około 5-8 cm i jest wszystkożerny. Można go spotkać na brzegach wód i w wodach o głębokości 10 m. Kraby wełnistoszczypce potrafią dziurawić sieci rybackie, niszczą rośliny wodne. Jest on pokarmem serwowanym jedynie w Chinach. 

krab wełnoszczypcy

3. Krabik amerykański - pochodzi z Ameryki Północnej, a w Polsce spotkać go można w Zalewie Wiślanym, Martwej Wiśle, Zatoce Gdańskiej, Zatoce Pomorskiej i Zalewie Szczecińskim. Ten rodzaj kraba nadaje się do akwarium domowego. Wyróżnia się on białymi szczypcami i żółtawym ubarwieniem. Jest malutki, gdyż mierzy zaledwie 2 cm długości. 

krabik amerykański

Kraby są zwierzętami, które jedzą rośliny, padlinę i szczątki roślinne. Oddychają za pomocą skrzeli ukrytych pod pancerzem, dlatego też kraby mogą prowadzić wodno-lądowy tryb życia. 

komentarz 3 stycznia 2021 przez użytkownika Gość

Że w Bałtyku mogą być kraby to nawet podejrzewałem, bo jak w naszym są meduzy to czemu nie kraby, ale w RZEKACH?surprise Tylko pewnie ciężko na nie trafić.

...