pytanie zadane 16 lutego 2020 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
przywrócone 21 marca 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 marca 2020 przez użytkownika
edycja 21 marca 2020 przez użytkownika

Blaszka przy metrówkach, miarkach jest elementem, który zawsze się przy niej znajduje. Jeśli myślicie, że nie ma ona żadnej bądź jedną funkcję, to jesteście w błędzie. Poniżej opiszę Wam jakie są jej zastosowania, o których być może właśnie teraz się dowiecie. 

blaszka przy miarce

Metrówki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, gdyż każdy z nas ma ją gdzieś w domu i na pewno nie raz jej używał czy trzymał w rękach. Przydaje się ona szczególnie wtedy, gdy mamy w domu remont i chcemy coś odmierzyć np. odległość od ścian, bądź długość czy wysokość mebli. Metrówka wygląda tak:

metrówka miarka

Na początku (lub końcu w zależności od tego jak patrzymy) znajduje się blaszka. Czasami jest ona zakończona płasko lub ząbkami. Ząbkowane zakończenie może posłużyć nam do zaznaczenia miejsca na ścianie czy meblach, gdy nie mamy przy sobie ołówka, mazaka czy długopisu. 

zakończenie metrówki

Blaszka przy miarce jest zawsze luźna, po to by złapać dokładne wymiary. Pomiar z pomocą blaszki możemy wykonać od przedmiotu (wówczas końcówka jest punktem zerowym) lub z uchwyceniem niego (wówczas końcówka się przesuwa). 

W niektórych blaszkach na końcu znajduje się również otwór. Służy on do tego, by złapać np. za wystające śrubki i by miarka nam się nie ruszała podczas pomiaru. 

...