pytanie zadane 16 lutego 2020 w Różne przez użytkownika Gość
edycja 16 lutego 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 lutego 2020 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Na corocznych balach czy zabawach karnawałowych dla dzieci widać wielość różnokolorowych strojów. Każde dziecko chce mieć niepowtarzalny strój, wymarzony, taki jak nikt inny. I to my rodzice musimy zadbać o takowy ubiór dziecka, pamiętając też przy tym, żeby był wygodny, nie krępował ruchów bo tylko w takim stroju nasze dziecko będzie się świetnie bawiło, a nie zawracało sobie głowy tym, że coś go uwiera i chce jak najszybciej zdjąć przebranie. 

To za co będzie przebrane nasze dziecko zależy już tylko od niego. Naszym zadaniem jest stworzenie stroju i choć obecnie jest mnóstwo sklepów czy wypożyczalni strojów karnawałowych to ja polecam jednak spróbować zrobić go samodzielnie. 

Odpowiadając na pytanie zawarte na górze, pokażę Wam jak zrobić strój motyla, którego skrzydła będą się składać i rozkładać. Na początek trzeba przygotować sobie bluzkę, koszulę, body lub strój baletnicy, do której przyszyjemy skrzydła, bo tylko w taki sposób będą się one rozkładać i składać, a następnie poszukać materiału z jakiego będą zrobione same skrzydła np. firanka lub cienki szalik. Za pomocą miarki odmierzamy długość rękawa bluzki od początku do środka pleców. 

Teraz trzeba narysować sobie szablon skrzydła na papierze, kartonie lub na folii zgodnie z wymiarami. Ja narysowałam je na folii mazakiem, po czym całość wycinamy. 

szablon skrzydła motyla narysowany na folii

szablon skrzydła motyla z folii

Szablon z folii przykładamy do materiału, z którego będą zrobione skrzydła, odrysowujemy i wycinamy. Długości, które znajdują się wzdłuż ciała i wzdłuż rękawa obszyłam na maszynie, żeby się nie siepały. 

skrzydła motyla zrobione z cienkiej chustki

Brzegi zewnętrzne skrzydeł obrysowałam brokatem w kleju na zloty kolor. Również tym brokatem narysowałam na środku skrzydła oczko z motylowego skrzydła, dla ozdoby. Całość odłożyłam do wyschnięcia kleju (żeby szybciej wyschnął możecie gotowe skrzydła powiesić na grzejniku). 

brokat na skrzydłach motyla

Teraz już wystarczy tylko przyszyć do rękawów skrzydła. Wystarczy przyszyć je na zewnętrznej części rękawa, aż do środka pleców i resztę puścić luzem. Natomiast minus jest taki, że trzeb przyszyć to ręcznie, bo wąski rękaw bluzki nie wejdzie pod żadną maszynę. Łączenie obu skrzydeł na środku pleców można zasłonić kawałkiem filcu w kolorze bluzki. Gotowe skrzydła motyla wyglądają tak jak na poniższych zdjęciach i mogą się zarówno składać, jak i rozkładać:

skrzydła motyla przy stroju
- Widok z tyłu - 

skrzydło motyla doszyte do rękawa
- Widok z przodu -

Jeszcze jedną zaletą takich skrzydeł jest to, że nie będą one przeszkadzać w tańcu, zabawie czy posiłku, nie będą zahaczać przedmiotów czy innych osób, jakby to mogło być w przypadku skrzydeł na druciku, takich zakładanych na plecy. 

Dopełnieniem stroju motyla mogą być rajstopki lub leginsy w kolorze bluzki/bodów i baletki. Włosy można uczesać w dwa czułki, różki i dopełnić je spinkami w motyw motyla, również zrobionych samodzielnie. 
Potrzebujesz przebrania za Minionka? Zobacz jak samodzielnie je zrobić. 

...