pytanie zadane 20 stycznia 2020 w Multimedia/RTV przez użytkownika
otagowane ponownie 21 stycznia 2024 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 stycznia 2020 przez użytkownika

Żarówki to chyba najbardziej podstawowe urządzenie elektryczne w każdym domu. Dzięki niej możemy oświetlić dom wieczorem lub w nocy. Występuje kilka odmian żarówek - standardowa (z wolframowym drucikiem w środku, energooszczędna (fluorescencyjna), czy wreszcie najbardziej oszczędna żarówka LED.

Niezależnie jakiej żarówki używasz, to każda poza oczywiście technologią wykonania, może się różnić rozmiarem i grubością gwinta, który służy do przykręcania żarówki do gniazda żarówkowego.

W warunkach domowych, najczęściej spotykane rozmiary gwintów żarówek to oznaczenia E27 (Small Edison Screw) i E14 (Edison Screw). Są to tzw. gwinty Edisona, których nazwa pochodzi od wynalazcy tradycyjnej żarówki.

żarówki e27 i e14

Na powyższym zdjęciu za przykład robią dwie żarówki LEDowe z dwoma różnymi gwintami.

Jaka jest różnica między żarówką z gwintem E27 a E14?

Żarówki z gwintem E27najbardziej popularne, gdyż ich rozmiar dostosowany jest do większości domowych żyrandoli czy innych elementów oświetlenia. Natomiast te z gwintem E14 przeznaczone są do mniejszego sprzętu oświetleniowego, gdzie nie potrzeba tyle mocy światła, np. lampki, okapy czy mniejsze żyrandole.

Rozmiar gwintów:

E27 - średnica Ø27 mm
E14 - średnica Ø14 mm

średnica gwintów e27 i e14

gwinty żarówek E27 i E14

Co ciekawe gwintów Edisona jest aż dziesięć rodzajów, od rozmiaru 5 mm do 40 mm.

...