pytanie zadane 19 stycznia 2020 w Gry przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 stycznia 2020 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Szachy to jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Z tym że w wersji tradycyjnej szachy mają tą wadę, że trzeba dwóch żywych graczy. Dlatego dostępne są też wersje szachów w formie gry komputerowej, gdzie istnieje możliwość zagrania z komputerem. Oczywiście jeśli znasz zasady gry w szachy, bo bez tego może być ciężko.

Poniżej przedstawiam listę gier w szachy, wraz ze stronami www na których możesz pobrać daną grę. Oczywiście wszystkie są w wersji Open Source, a dokładniej w wersji GNU GPL, która zezwala na bezpłatne korzystanie z gry w domu czy firmie. Wszystkie gry działają w systemie Windows 10 (i pewnie też w starszych wersjach Windowsa) oraz w większości na Linuksie. Większość z gier posiada wersję portable, czyli nie trzeba ich instalować na komputerze i można odpalać nawet z pendrive.


Crafty Chess

gra crafty chess

Gra Crafty zapewnia przyjemną szatę graficzną szachownicy. Pionki na niej są duże, co ucieszy osoby ze słabym wzrokiem. Wszystkie ruchy w rozgrywanej partii są rejestrowane (okno po prawej) i w każdym momencie można cofnąć krok po kroku partię i przeanalizować jej przebieg. Istnieje możliwość przełączenia w tryb 3D.

Polska wersja językowa - NIE
Link do strony - http://www.craftychess.com


Lucas Chess

gra lucas chess

Gra w szachy z polską wersją językową. Posiada ciekawą opcję trenowania gry w szachy, bardzo przydatne dla początkujących. Podczas gry po każdym ruchu pionkami na szachownicy wyświetla strzałka z ostatnim ruchem, który został wykonany.

Polska wersja językowa - TAK
Link do strony - https://lucaschess.pythonanywhere.com


Scid

gra scid

Wyglądem pionków i figur Scid jest podobna do Lucas chess. Ale sama gra jest bardziej rozbudowana. Posiada również w swojej bazie ponad 120 tys. przykładowych partii szachowych, które można dowolnie odtwarzać i analizować. Partie są opatrzone opisami i komentarzami każdego z ruchów.

Polska wersja językowa - TAK
Link do strony - http://scid.sourceforge.net


Quick Chess

quick chess

Quick chess jak sama nazwa wskazuje, są to szybkie szachy bez zbędnych funkcjonalności. Jest to bardzo prosta gra, która posiada ładne wizualnie pionki i figury. Wszystko bez zbędnych wodotrysków.

Polska wersja językowa - NIE
Link do strony - www.syedgakbar.com/projects/chess


ChessV

gra chessv


W ChessV jest bardzo ciekawą grą w szachy. Poza standardową grą pozwala zagrać w wiele wariantów szachów. Możemy zagrać w szachy z rozszerzoną planszą lub niestandardowym układem pól, pionków i figur. Np. gra w podwójne szachy (16x8), gdzie w drużynie mamy trzech hetmanów i cztery wieże czy heksagonalne w kształcie sześciokąta.

Polska wersja językowa - NIE
Link do strony - http://www.chessv.org


Arena

gra arena szachy

Arena jest dość rozbudowaną grą szachową. Podczas gry jest dużo okienek ze statystykami ruchów. Możesz dowolnie konfigurować rozgrywane partie, korzystając z gotowych rozwiązań np. 40 ruchów w 5 minut. To samo z planszą i pionkami, które można dowolnie zmieniać.

Polska wersja językowa - TAK (po dodatkowym dograniu wersji PL)
Link do strony - http://www.playwitharena.de


GNU Chess

gra gnu chess

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolejna gra na licencji GNU GPL. Mimo iż ta wersja szachów jest bardzo prosta, to pozwala na dostosowywanie rozmiaru planszy lub dodanie efektu 3D pionków na szachownicy.

Polska wersja językowa - NIE
Link do strony - https://www.tim-mann.org/gnuchess.html


DreamChess

gra DreamChess

Chyba jedyna wersja szachów w którą gra się tylko w 3D. Wersja z widokiem od góry na plansze, jest w ogóle niedostępna. No i gra jest właściwie najprostszą z wszystkich tutaj wymienionych. Nie posiada za wiele opcji, poza rozpoczęciem nowej gry i zapisaniem jej stanu.

Polska wersja językowa - NIE
Link do strony - https://www.dreamchess.org

komentarz 13 lutego 2020 przez użytkownika Gość

Ale obfite zestawienie. Nie pomyślał bym że tyle darmowych gierek w szachy istnieje. Ktoś odwalił kawał dobrej roboty tworząc te zestawienie. Mi osobiście najbardziej przypadły te pierwsze szachy crafty chess.

komentarz 28 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Moja ulubiona gra planszowa Przyda się lista jak nie będę miał z kim walnąć partyjki

ostatecznie moze to być komputer
komentarz 17 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Dzięki za darmowe szachy, gra jest tak prosta że nie sposób by za nią płacić.
komentarz 11 listopada 2021 przez użytkownika Gość
O tak! Właśnie tego szukałem dobrych szachów na pc. I fajnie że daliście screeny jak wygląda szachownica, bo zwracam na to uwagę żeby miała odpowiednie kolory.
...