Co to są żółte plamki na liściach mięty?
To co na powyższym zdjęciu widać, to tzw. rdza mięty. Jest ona spowodowana zakażeniem rośliny, gatunkiem grzyba z rodziny rdzowatych - Puccinia menthae. Grzyb ten pasożytuje na wielu roślinach, w tym właśnie na liściach mięty.
Objawy zakażenia tym grzybem są widoczne gołym okiem. Na dolnej stronie liścia mięty pojawiają się żółto-pomarańczowe (w kolorze rdzy) plamki, tak jak widać na pierwszym zdjęciu.
Górna strona liścia też jest wyraźnie odbarwiona, już nie ma tak zielonego koloru.
A tak wygląda to z bliska:
Zakażenie mięty następuje od dołu rośliny. Liście po jakimś czasie usychają i opadają na ziemię. Do zakażenia grzybem dochodzi drogą powietrzną, zarodniki przenoszą się z rośliny na roślinę lub poprzez kontakt zarażonej rośliny z inną (liść o liść przy dużym wietrze). Gdy zauważymy w ogródku na swojej mięcie taką rdzę, należy natychmiast ją wyrwać i wyrzucić do kosza chorą roślinę, aby grzyby nie rozprzestrzeniały się na liście innych roślin.
A tak wyglądają te grzyby w powiększeniu, patrząc przez mikroskop. Nazywa się je skupiskami urediniów.
W tym zbliżeniu wyraźnie widać brązowe kuleczki. Tak wyglądają zarodniki grzyba z gatunku Puccinia menthae.
A tak wyglądają te grzyby, jeszcze bliżej pod mikroskopem (x10):
Aby zwalczyć grzyba należy użyć specjalnych środków chemicznych. Z racji tego, że grzybnia może pozostać w ziemi i stamtąd zarażać kolejne rośliny nawet po wyrwaniu chorych pnączy, przed zasadzeniem można odkazić ziemię gorącą wodą, która niszczy pasożyta w 100%.