pytanie zadane 8 sierpnia 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość
Jaka jest różnica między tymi dwoma typami?

1 odpowiedź

odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez użytkownika
edycja 28 listopada 2021 przez użytkownika

Pamięć ROM (Read Only Memory) = pamięć stała. Służy tylko do odczytu. Pamięć ROM charakteryzuje się tym, że dane na niej zapisane są trwałe i odporne na zaniki energii elektrycznej. Nie można na tego typu pamięci zapisywać czy nadpisywać nowych danych, chyba że za pomocą specjalnych programatorów. Klasycznym przykładem pamięci ROM jest system BIOS, który jest "zaszyty" na stałe w płycie głównej komputera.

układ scalony


Pamięć RAM (Random Access Memory) = pamięć czasowa. Służy zarówno do odczytu, jak i do zapisu. Pamięć RAM jest nazywana również pamięcią o dostępie swobodnym, czyli w każdej chwili możemy na niej zapisać, bądź usunąć dane. Przykładem pamięci RAM są  kości pamięci RAM, które są nieodłącznym elementem współczesnych komputerów PC. Ważną cechą odróżniającą je od pamięci ROM, jest to że po odłączeniu zasilania, wszystkie dane z pamięci RAM bezpowrotnie znikają. Co sprawia że jest to pamięć tymczasowa.

Poniżej zdjęcie kości pamięci RAM:

pamięć RAM

Można też wyróżnić typy układów RAM. Są to:

a) DRAM, czyli pamięć dynamiczna RAM. Jej zawartość odczytywana jest przez procesor. Wadą tej pamięci jest długi czas dostępu danych.

b) SRAM. Pamięć ta nie wymaga ciągłego odświeżania przechowywanych informacji. Jest dużo szybsza niż DRAM i przez to dużo droższa.

c) SDRAM. Jest to szybka, synchroniczna pamięć RAM. Ma krótki czas dostępu. Montuje się ją w postaci modułów DIMM.

d) DDR-SDRAM. Jest dwukrotnie szybsza niż SDRAM i wykonuje dwa cykle pracy w ciągu jednego impulsu zegara. 

e) EDO RAM. Jest starsza odmiana pamięci RAM. Stosuje się ją w płytach głównych działających z szybkością do 66 MHz. 

...