Wszystkie kolory jakie znamy, nie tylko te z palety kolorów podstawowych, są podzielone na barwy ciepłe i chłodne (zimne). Barw, czyli kolorów jest przeważnie jedenaście: biały, czarny, czerwony, zielony, żółty, niebieski, brązowy, pomarańczowy, różowy, fioletowy, szary.
Barwy ciepłe to te, które bardziej zbliżają się swoim kolorem w stronę czerwieni. Ciepłymi barwami będą zatem kolory: zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy. Na palecie barw będą to kolory, które rozmieszczone są od zieleni do fioletu.
Barwy ciepłe są barwami optymistycznymi, poprawiającymi samopoczucie i pobudzającymi do działania, choć każdy człowiek może inaczej je odbierać. Malowanie pomieszczeń w ciepłe barwy sprawia, że pomieszczenie to staje się bardziej przytulne. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że w małych pomieszczeniach sprawdzą się mniej żywe i pastelowe kolory, ponieważ one optycznie zmniejszą pomieszczenie. Dobrym kolorem będzie np. beż, kremowy itp.
Barwy zimne (chłodne) natomiast to to, które swoim kolorem zbliżają się w stronę koloru fioletowego, błękitnego. Mogą to być również odcienie szarości i zieleni. Barwami zimnymi będą zatem: zielony, niebieski, fioletowy.
Barwy chłodne mają działanie uspokajające, rozluźniające, refleksyjne, relaksujące, choć bywa, że niektóre z nich można uznać za przygnębiające.
Tutaj obrazowo pokazane jakie to są kolory (barwy) cieple i zimne:
Jak odróżnić kolor ciepły od zimnego?
Najprościej zdać się na swoją własną intuicję. Ciepłe barwy to te, które kojarzą nam się z ciepłem, ze słońcem, z latem, jesienią, są zbliżone do czerwieni i jej pochodnych. Przebywając w otoczeniu barw ciepłych czujemy się bardziej energiczni, radośniejsi, żwawsi. Zimne barwy to te, które przywodzą nam na myśl chłód, zimno, wiatr, lód, są zbliżone do błękitu i jego pochodnych. Przebywając w otoczeniu barw zimnych uspokajamy się, wyciszamy, jesteśmy bardziej stonowani, zdystansowani, refleksyjni.