pytanie zadane 24 września 2019 w Muzyka przez użytkownika
otagowane ponownie 3 marca 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 24 września 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Zarówno wokalista jak i piosenkarz to osoby, które śpiewają piosenki i inne utwory muzyczne np. arie przy muzyce jak i bez niej. Obie te osoby występują również na scenie podczas koncertów, na występach okolicznościowych oraz w telewizji. Bywa, że obie definicje stosowane są zamiennie, ale jakie są główne różnice między piosenkarzem a wokalistą?

Piosenkarz/piosenkarka to głównie osoba, która śpiewa sama, solo. Oczywiście przeważnie tak jest, że osoba śpiewająca stoi i śpiewa sama, nawet jak ktoś z tyłu gra dla niej muzykę, ale piosenkarz występuje na scenie zazwyczaj sam. Piosenkarz czy piosenkarka to jedna osoba.

Przykład - Piosenkarzami lub piosenkarkami są m.in. Monika Brodka, Urszula, Margaret, Dawid Podsiadło itd. Występują oni wraz ze swoim zespołem, ale działają pod nazwą, na którą składa się przeważnie ich imię i nazwisko bądź pseudonim artystyczny. To muzycy grają u np. Monik Brodki czy Margaret, a nie odwrotnie.

Wokalista/wokalistka - to osoba bądź osoby, która śpiewają w danym zespole muzycznym. Jest zespół składający się z muzyków grających np. na gitarze, perkusji itp. oraz jest wokalista zespołu, który śpiewa. 

Przykład - Wokalistami lub wokalistkami są m.in. Beata Kozidrak, która śpiewa w zespole Bajm i też pod taką nazwą występują. Innymi wokalistami są: Kasia Stankiewicz (Varius Manx), Michał Wiśniewski (Ich Troje) czy Igor Herbut (LemON). 

...