pytanie zadane 9 maja 2019 w Dom i ogród przez użytkownika
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 maja 2019 przez użytkownika
edycja 6 sierpnia 2023 przez użytkownika

Choć dla niektórych może się to wydawać oczywiste, to dla innych wcale tak nie musi być. I tym drugim już lecę z pomocą i wyjaśniam czym konkretnie słoma od siana się różni. 

Siano to nic innego jak ścięte i ususzone trawy czy rośliny motylkowe rosnące np. na łąkach. Proces koszenia trawy na siano nazywa się sianokosami. Tak skoszoną i ususzoną trawę zwija się w bele, które następnie zawozi się do stodoły. Kiedyś skoszoną trawę zostawiano na polu, by wyschła w postaci pokosów, ostaw lub stogu i zwoziło się ją do stodoły dopiero na czas zimy. 

Siana używa się np. do karmienia zwierząt, gdzie stanowi ono najważniejszą z suchych pasz dla zwierząt. Odmianą siana jest też sianokiszonka, czyli pasza zrobiona z 40-60% suchej masy, która jest jeszcze zielona. Zbiera się ją w bele, silosy lub pryzmy. 

siano zwinięte w bele

A tak wygląda siano z bliska:

sianko


Słomą natomiast są skoszone i ususzone łodygi i liście po roślinach, które rosły na polu np. po rzepaku czy zbożach. Słomę podaje się również do zwierzęcych pasz, z których następnie uzyskuje się obornik. Poza tym słomę można używać do pokryć dachowych jako strzechy, do produkcji biopaliwa, jako materiał izolacyjny do ocieplania budynków, jako podłoże na uprawy grzybów, jako ogrodniczą ściółkę czy wykonywać z niej różnorakie ozdoby lub maty izolacyjne. 
Słomę trzyma się w stodołach w postaci stert lub stogów. 

słoma w belach na polu

Słoma z bliska:

słoma

Słoma jest bardziej twarda, wynika to ze struktury roślin z których się ją uzyskuje. Natomiast siano jest dużo bardziej miękkie.

komentarz 25 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
Słomę kiedys prasowało się na polach w takie kostki które nazywało się snopkami. Teraz są tylko belki. No i jeszcze wcześniej wypychało się słoma łóżka i nazywało się to siennikami - taka ciekawostka. A siano to na pewno będą kojarzyć wszyscy co hodują lub hodowali gryzonie typu chomik czy świnka morska. Używa się wtedy siana jako ściółkę w klatce lub akwarium.
komentarz 20 października 2022 przez użytkownika Gość
Snopek to jest snopek a kostka to jest kostka,a nie kostka zwana snopkiem.
...