pytanie zadane 28 marca 2019 w Geografia przez użytkownika
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 marca 2019 przez użytkownika
edycja 23 stycznia 2023 przez użytkownika

Różnic między gwiazdą a planetą jest kilka i to zasadniczych. Poniżej je dokładniej opiszę i mam nadzieję rozwieję wątpliwości co do rozróżniania jednej od drugiej. Tak więc zacznijmy od gwiazdy. 

Gwiazda to ciało kuliste, świetliste punkty na niebie składające się w większości z plazmy, które emituje światło widzialne (czyli takie, które my widzimy, na które reaguje siatkówka naszego oka), czyli świeci światłem własnym. Wcześnie pisałam o powstaniu gwiazd, więc tu już nie będę się na ten temat rozpisywać, natomiast główne składniki gwiazdy to wodór i hel. To o czym warto wspomnieć, to to, iż Słońce tez jest gwiazdą i to najbardziej dla nas widoczną, no i widzimy ją tylko w ciągu dnia. 

Gwiazdy możemy obserwować i najlepiej są one widoczne nocą, gdyż wówczas nie świeci na nie Słońce i doskonale je widać. Najwięcej gwiazd znajduje się na półkuli południowej. 
Najjaśniejszą gwiazdą na niebie jest Syriusz, znajdujący się w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa

gwiazdy

Planeta natomiast to obiekt, który okrąża gwiazdę i który świeci światłem odbitym, a nie własnym. Składają się głównie ze skał lub gazu i znajdują się na orbicie wokół Słońca.

planety układu słonecznego

...