pytanie zadane 19 marca 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika
otagowane ponownie 16 października 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 marca 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Bajkę znaną nam z dzieciństwa, muminki stworzyła Tove Jansson. Początkowo były to książki, które później zekranizowano. Bajka o Muminkach odniosła wielki sukces na całym świecie, a książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. 

Postaciami bardziej lub mniej znanymi jakie występują w Muminkach są (w nawiasie dopisane osoby, które dubbing'owały poszczególne postaci w polskiej wersji bajki):

1. Muminek - główny bohater; uwielbia światło i cieszy się z drobnych rzeczy (zbieranie kamieni czy muszelek); jest łatwowierny, łagodny, dobroduszny. (Jacek Kawalec)

muminek z muminków

2. Mamusia Muminka - cierpliwa, wyrozumiała, gościnna, czuła, dobra; ubrana w fartuszek w biało-czerwone paski i zawsze z torebką. (Anna Wróblówna)

3. Tatuś Muminka - zawsze nosi cylinder, a w piwny trzyma starą strzelbę, do której jest przywiązany; jest marzycielem i romantykiem, lubi morze i burze; często mówi: Na mój ogon!; Tatuś Muminka wychowywał się w sierocińcu, z którego uciekł, bo rządziła nim okropna dyrektorka; pisze pamiętniki oraz sztuki teatralne. (Janusz Bukowski)

4. Mała Mi - młodsza siostra Mimbli, która mieszka z rodziną Muminków i jest bardzo malutka; zawsze nosi włosy związane w kok i czerwoną sukienkę; jest złośliwa, a czasem nawet agresywna, zawsze robi co chce i mówi co myśli, ale jest pozytywnie nastawiona do świata. (Krystyna Kozanecka)

5. Mimbla - starsza siostra Małej Mi; jest spokojna i opanowana, umie zachować się każdej sytuacji. (Małgorzata Duda-Kozera, później Monika Jóźwik)

6. Włóczykij - przyjaciel Muminka, syn Joka; ubrany jest w zielony płaszcz, szalik i kapelusz oraz nosi plecak; zawsze ma przy sobie harmonijkę i fajkę, którą lubi palić, poza tym lubi pić kawę i rozmyślać; jest typem samotnika, ale jest także przyjacielski, empatyczny i mądry; uwielbia wędrówki i nienawidzi zakazów; jest minimalistą; Włóczykij mieszka nad rzeką w namiocie, a na czas zimy wyrusza na południe, gdzie zwiedza świat. (Artur Kaczmarski)
Inspiracją do stworzenia postaci Włóczykija był przyjaciel Tove Jansson - Atos Wirtanen (polityk). 

7. Jok - ojciec Włóczykija, przyjaciel Tatusia Muminka; typ samotnika i abnegata, czyli osoby niedbającej o siebie; ma dystans do otoczenia i jest spokojny, choć aspołeczny.

8. Ryjek - syn Wiercipiętka i Groki; jest dziecinny, leniwy i tchórzliwy oraz uwielbia błyskotki; mieszka z rodziną Muminków, która go zaadoptowała. (Józef Mika)

9. Wiercipiętek - ojciec Ryjka; zbiera guziki do puszki po kawie.

10. Migotka/Panna Migotka - siostra Migotka, ukochana Muminka, przyjaciółka Małej Mi; jej futerko jest kremowe, ma blond grzywkę i nosi na kostce złotą bransoletkę; lubi błyskotki, kwiaty i muszelki, które zbiera, a poza tym konfitury i ciasto z dyni; jest romantyczna, szczera i uśmiechnięta; mieszka w domku w lesie z bratem; Migotka zapada w sen zimowy w pokoju Muminka. (Małgorzata Boratyńska)

11. Migotek - brat Migotki, z którą mieszka w domku w lesie, a potem w domku Muminków; nosi czerwone okulary i grzywkę; uwielbia porządek i organizację; bywa zarozumiały. (Krzysztof Ibisz)

12. Paszczak - przyjaciel rodziny Muminków, botanik; jest skoncentrowany na jednej rzeczy: praca zawodowa lub hobby; pracę uważa za najważniejszą rzecz na świecie; jest obowiązkowy, ale brakuje mu fantazji; chodzi z lupą i przygląda się kwiatom; rozumie świat na swój sposób, dlatego jest przez innych postrzegany jako dziwoląg. (Jacek Jarosz)

13. Filifionka - mieszkanka Doliny Muminków, lubi idealny porządek, sztywne zasady i przejmuje się opinią innych osób; postrzegana jest jako roztrzepana kobieta.

14. Buka - podobna do skały, potężna, ciemnopurpurowa istota, mająca blade oczy i wyszczerzone zęby; przyciąga ją światło i ciepło domu, lecz sama przynosi chłód i zamraża ziemię, na której stoi dłuższy czas (jeśli stoi tak dłużej niż godzinę w tym miejscu nic już nie wyrośnie); do końca nie wiadomo czy jest ona straszna czy może nieszczęśliwa i samotna. (Andrzej Bogusz)

15. Hatifnatowie - białe postacie wyrastające z nasion sianych w Noc Świętojańską, mają wypustki przypominające dłonie, poruszają się w prawo i lewo ruszając tułowiem; pojawiają się zawsze w grupach; reagują na bodźce elektryczne, ale za to nie słyszą i nie czują; ich celem jest dopłyniecie do horyzontu, dlatego głównie podróżują na łodziach w kilkuosobowych grupach; raz w roku zbierają się ona na Wyspie Hatifnatów, by wspólnie przeżywać burzę, która daje im energię i wówczas świecą one niezwykłym światłem.

hatifnatowie z muminków

16. Bobek - to mały, brązowy, włochaty stworek, który wydziela nieprzyjemny zapach; może zjeść wszystko; raz dostaje się do domku Muminków, gdzie robi bałagan i zjada meble. (Ryszard Olesiński)

Bobek z Muminków

17. Too-tiki - przyjaciółka Muminka, ma blond włosy, koszulę w biało-czerwone paski, niebieskie spodnie, szalik i niebieska czapkę z czerwonym pomponem; jest spokojna, zrównoważona i rzeczowa osoba, która nigdy nie zapada w sen zimowy, jak Muminki; zimą mieszka w kabinie prysznicowej Muminków z niewidzialnymi myszami, a w dzień łowi ryby w przeręblu; współczuje Buce, przyprowadza swego czasu do domu Muminków niewidzialną dziewczynkę o imieniu Nini. (Monika Jóźwik)
Inspiracją do stworzenia Too-tiki przez Tove Jansson była jej życiowa partnerka Tuulikki Pietila (graficzka). 

18. Nini - dziewczynka, która tak się przestraszyła, że stała się niewidzialna; przyjaźni się z Too-tiki; 

19. Topik i Topcia - zwierzątka, które wykradły Buce Królewski Rubin; są wścibskie i mówią niezrozumiałym językiem, który rozumie tylko Paszczak.

20. Przodek - wypuścił go Muminek z szafy, a potem zamieszkał w piecu w domu Muminków. 

A tu pierwszy odcinek Muminków pt. "Wiosna w Dolinie Muminków":

komentarz 30 października 2021 przez użytkownika Gość
Najlepsze były hatiflaty. Szkoda że nie puszczają muminków w jakieś telewizji, bo była świetna w młodości się oglądało.
komentarz 12 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
A według mnie najciekawsze była Buka, jej zawsze się bałam jak nadchodziła, ale  wiadomo byłam dzieckiem. A najciekawsze było to, że Pani Śniegu (czy mrozu nie pamiętam dokładnie), to nawet Buka się bała.
komentarz 4 lutego 2022 przez użytkownika Gość
czasami puszczają w telewizji.
komentarz 9 marca 2022 przez użytkownika Gość
Gdzie czarownica ijej wnuczka? Uwielbiam te postacie
komentarz 9 sierpnia 2022 przez użytkownika Gość
LODOWA PANI   ☺❄☃️
...